Alman uzmanlardan Terminatör gözlüğü

Bilimkurgu filmlerinde görmeye alıştığımız sahneler artık gerçek oluyor. Almanya'da, bir objeye dair her türlü veriyi gösteren gözlük icat edildi

Salı 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
Almanya'da bilim adamları, bilimkurgu filmlerini aratmayan bir icata imza attı ve görünen objenin tüm verilerini bilgisayar kanalıyla okuyabilen gözlük üretti. Star Trek (Uzay Yolu) ve Terminatör filmlerini hatırlatan gözlük, görünen obje hakkında istenen bilgilerin dökümünü alıyor. Almanya'nın Dresden kentindeki Fraunhofer Işık Enerjisi Mikrosistemleri Enstitüsü (IPMS) tarafından üretilen bu yüksek teknoloji gözlüğün "ana kumanda merkezi" lensin içine yerleştirilen 19x17 milimetre büyüklüğündeki bir bilgisayar çipi. Bu çip, gözlük takıldığında gözbebeğini takip ederek harekete geçiyor. Çip, gözlüğü takan kişinin yönlendirmesiyle, istenen bilgiyi ekranına tüm detayıyla döküyor.

RETİNAYA GÖNDERİYOR
"Mikro ışık yayan organik diyot" (Oled) bir ekrana sahip olan gözlük, görüntüyü doğrudan kullanıcının retinasına gönderiyor. Örneğin bir inşaat mühendisi yaptığı binaya bakınca, yapıyla ilgili hangi detayları görmek istiyorsa, bunlar anında gözlük ekranına yansıyor. Bu yeni icadın, endüstriden sağlığa kadar pek çok alanda, kullanılabileceği ve profesyonellerin işini ciddi ölçüde kolaylaştırabileceği tahmin ediliyor. Örneğin, bir hastanın yaşamsal fonksiyonlarının ölçülmesinin, ameliyat ya da inşaat mühendislerinin bina çizimlerini oluşturmasının gözlükle çok daha basit bir şekilde mümkün olacağı vurgulanıyor.