Eşinin anısına albüm çıkardı

Eski SSCB son lideri Mihail Gorbaçov, ölen eşi Raisa Gorbaçova'nın anısına, kendisinin seslendirdiği bir albüm çıkardı.

Salı 16.06.2009 16:29
Güncelleme: Salı 16.06.2009 16:30
ABONE OL
Raisa Gorbaçova'nın ölümünün 10. yıldönümü vesilesiyle hazırlanan albümün gelirleri toplum yararına bir vakfa bağışlanacak. Gorbaçov'un eşinin sevdiği en güzel şarkıları seslendirdiği albüm açık artırma ile satışa sunulacak.

Gorbaçov, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, merhum eşi Raisa'nın anısına albüm çıkardığını belirtti. Eski SSCB lideri, "Albümde Raisa Maksimovna Gorbaçova'nın en sevdiği yedi şarkı var. Şarkıları ben kendim seslendirdim. Bana ise Rus pop sanatçısı Andrey Makareviç eşlik etti. Biz albümü Londra'da hayırsever amaçlı düzenleyeceğimiz açık oturumda satacağız. Dolayısıyla diskleri toplu olarak dağıtmayı düşünmüyoruz." dedi.

Raisa Gorbaçova, 10 yıl önce kanser hastalığı nedeniyle 20 Eylül 1999 yılında hayatını kaybetmişti.

Gorbaçov, daha önce bir Rus televizyonuna özel konuşarak eşiyle ilgili anılarını şöyle paylaşmıştı: "Bana yönelik her tür düzeyde "saldırılar" olunca, eşim Raisa bunları içine sindiremedi. Tüm bunlar Raisa'nın içinde birikince, eşimde kanser hastalığına yol açtı."

GORBAÇOV ESKİ ÜNÜ SAYESİNDE PARA KAZANIYOR
Mihail Gorbaçov, daha önceki yıllarda da Louis Vuitton çanta markası reklamında oynamıştı. Haberi veren ve reklam fotoğrafını yayınlayan New York Times, 10 yıl kadar önce de Mihail Gorbaçev'in Pizza Hut reklamında oynamasını "kariyerinin en dip noktası" olarak yorumlayarak "hatanın tekrarlandığı"nı iddia etmişti.

Moskova'da faaliyet gösteren Gorbaçov Vakfı da geçtiğimiz yılda "Mihail Gorbaçov'la Yemek" kampanyası düzenlemişti. Kampanya çerçevesinde 2008 yılında Gorbaçov'la masa arkasında oturabilmek için açık oturum da yapılmıştı. İlk fiyatı 50 bin İngiliz sterlini ile başlayan oturumu ünlü Hollywood film oyuncusu Hun Grant kazanmıştı. Gorbaçov'la bir öğle yemeğine katılan Grant bunun için tam 250 bin İngiliz sterlini saymıştı.

1995 yılında da Türk Yapı Kredi Bankası Gorbaçov Vakfı'na 70 bin dolar ödeyerek Mihail Gorbaçov'u Türkiye'ye davet etmişti. Gorbaçov bu gezisi sırasında Ankara'da ODTÜ kampusunda solcu öğrencilerin yumurtalı-taşlı saldırısına uğrayınca, "Bunlar bizim İvanlardan daha beter!" diye öfkelenmişti.