İran'da seçim sonrası şiddet: 7 ölü

İran'da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayan gösteriler devam ediyor.

Salı 16.06.2009 09:29
Güncelleme: Salı 16.06.2009 17:40
ABONE OL
Devlet televizyonu, "korsan gösteri yaparak kamu malına zarar veren ve halk güvenliğini tehdit edenlere" tepki göstermek amacıyla halkı gösteri yapmaya çağırdı.

Halk, Veli-yi Asr Meydanı ve etrafından toplanmaya çağrılırken, cumhurbaşkanı adaylarından reformcu Mir Hüseyin Musevi taraftarlarının da aynı bölgede gösteri yapması bekleniyor.

Bu arada, Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan, gösterilerde bankaları, iş yerlerini, belediye otobüslerini, özel araç ile polis otolarını ateşe vererek tahrip eden çok sayıda kişinin yakalandığını açıkladı.Radan, "korsan gösterilerle halkın can güvenliğini tehdit eden zanlılara ait çok sayıda silah ile bol miktarda patlayıcı madde ele geçirildiğini" söyledi.

*AHMEDİNEJAD'IN ŞÜPHELİ ZAFERİ

Devlet televizyonu, dünkü gösterilerde askeri kışlaya saldıran silahlı kişilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 7 kişinin öldüğünü ve yaralananlar olduğunu teyit etti.Televizyon, ateşe verilen belediye otobüsleri, devrilen çöp kutuları ve çatışmalara ilişkin görüntüler yayımladı.Diğer yandan öğrenci yurdunun basılması sırasında gözaltına alınan öğrencilerden 100 kadarının serbest bırakıldığı belirtildi.

İran'da, dün de muhalefetin protesto gösterisinde, gönüllü milis teşkilatı (Besic) binasına göstericilerin saldırması üzerine açılan ateşte bir kişinin öldüğü bildirilmişti.Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden reformcu Mir Hüseyin Musevi'nin on binlerce yandaşı, başkent Tahran'da sokağa dökülmüştü

*YÜZBİNLER SEL OLDU

HATEMİ'NİN YARDIMCISI REFORMCU ABTAHİ GÖZALTINDA
İran'da, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin yardımcısı reformcu lider Muhammed Ali Abtahi'nin gözaltına alındığı bildirildi.

Abtahi'nin makamından yapılan açıklamada, liderin bu sabah gözaltına alındığı duyuruldu, detaylı bilgi verilmedi.

Muhammed Ali Abtahi, cuma günkü seçimlerde reformcu aday Mehdi Kerrubi'yi destekliyordu.

Reform yanlısı kaynaklar, bir diğer reform yanlısı Said Haccaryan'ın da dün gözaltına alındığını bildirdi. Haccaryan cumhurbaşkanlığı yarışında Mir Hüseyin Musevi'yi destekliyordu.

Öte yandan yarı resmi Fars haber ajansı, adı açıklanmayan bir polis yetkilisine dayanarak verdiği haberde, ''devrim karşıtı bazı kişilerin beraberlerinde mühimmatla yakalandığını ve gözaltına alındığını'' belirtti.

*SEÇİMİN ARDINDAN FOTOĞRAFLARLA İRAN

"BUGÜNKÜ DURUMLA 1979 DEVRİMİ ARASINDA BENZERLİK"
Devrik son İrah Şahının oğlu Rıza Pehlevi, İran'da seçimlerin ardından yaşanan durumla 1979 devriminde yaşanan durum arasında benzerlik görüyor.

ABD'de sürgünde yaşayan Pehlevi, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, "İran'da bugün gördükleri ortamın, bu rejimin gelmesine yol açan birkaç ayı hatırlattığı" değerlendirmesinde bulundu.

Pehlevi, ABD'yi "İran halkıyla dayanışma içinde olduğunu göstermeye" çağırdı ve "İran'daki seçim hilelerini" kınadı.

Rıza Pehlevi, RTL radyosuna verdiği demeçte de, uluslararası toplumu İran'da "sivil itaatsizlik senaryosuna" destek olmaya çağırmıştı.

MUSEVİ, YANDAŞLARINDAN BUGÜN PLANLANAN GÖSTERİYE KATILMAMALARINI İSTEDİ
İran'da 12 Haziranda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Mir Hüseyin Musevi, yandaşlarından, bugün yapılacak gösteriye katılmamalarını istedi.

Sözcüsü, Musevi'nin "canların korunması" için destekçilerine, başkent Tahran'da düzenlenmesi planlanan gösteriye katılmamaları çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Musevi'nin sözcüsü, "ılımlıların gösterisinin iptal edildiğini" söyledi.


OBAMA: ''İRANLI SEÇMENLERİN SESİNE KULAK VERİLMELİ''

ABD Başkanı Barack Obama, İranlı seçmenlerin oylarının akıbetini bilme hakkı olduğunu belirterek, ''İranlı seçmenlerin sesine kulak verilmeli'' dedi.

Obama, İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'da yeni şiddet olayları meydana gelmeden, seçime hile karıştırıldığı iddialarının araştırılması çağrısında bulundu.

İran'daki seçimlerden sonra çıkan şiddet olaylarının kendisini ve tüm Amerikalıları rahatsız ettiğini söyleyen Obama, görüş ayrılığını ifade etmenin şiddete yol açmaması gerektiğini dile getirdi. Obama, ''Son bir kaç günde (İran'daki olaylarla ilgili) televizyonlarda gördüklerim karşısında sesiz kalmam yanlış olurdu'' diye konuştu.

ABD'den gözlemcilerin İran'daki seçim sürecini izlemediğini, dolayısıyla sonuçların geçerliliği ile ilgili bir fikri olmadığını kaydeden Obama, ancak seçmenin tercihine saygı duyulması gerektiğini söyledi.

''AMERİKALILARIN, İRAN VE SEÇİMLER KONUSUNDA ENDİŞELENMESİNE GEREK YOK''
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin İran'daki seçimlere ilişkin değerlendirmelerini sert bir dille eleştirdi.

Laricani, Mecliste yaptığı konuşmada seçim sonuçlarının ilanından sonraki süreçte gelişen olaylara değindi ve yabancı ülkelerin seçimlere ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

''Batı'nın müdahaleci politikalarını eleştiren'' Laricani, ''Amerikalıların, İran ve seçimler konusunda endişelenmesine gerek yok'' dedi.

ABD'nin öncelikle siyasi ve güvenlik alanındaki sorunlarını halletmesini isteyen Laricani, Amerikalı yetkililerin, İran ile ilişkilerde ''değişim''e gidileceği yönündeki açıklamalarının inandırıcı ve gerçek olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Avrupa ülkelerinin, mali kriz ve ciddi sorunlarını örtbas etmek için İran seçimlerini fırsat bilip tavır takındıklarını kaydeden Laricani, bu ülkelere hitaben, ''Fırsattan istifade edebileceğinizi sanmayın. İran halkı, 30 yıl önce sizden daha büyüklerini ülkeden kovdu'' ifadesini kullandı.

Laricani, ''Avrupa ülkelerine kendi birliklerini koruma tavsiyesinde bulundu ve onların Orta Doğu ve bölgedeki sorunların halledilmesindeki durumlarının bilindiğini'' kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama, İranlı seçmenlerin oylarının akıbetini bilme hakkı olduğunu belirterek, ''İranlı seçmenlerin sesine kulak verilmeli'' demişti.

Obama, ''Son birkaç günde (İran'daki olaylarla ilgili) televizyonlarda gördüklerim karşısında sesiz kalmam yanlış olurdu'' diye konuşmuştu.

AB ülkeleri tarafından yapılan açıklamalarda da seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar ve hile söylentilerine açıklık getirilmesi istenmişti.

MECLİS, OLAYLARI ARAŞTIRACAK
Meclis Başkanı Laricani, son günlerde ülkede yaşanan gelişmeler karşısında herkesin mesuliyet duygusu içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

"Her türlü açıklama ve davranış yasalar dahilinde olmalı" diyen Laricani, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in, seçimlere itirazın dikkatli ve titiz bir şekilde araştırılması yönündeki talimatını hatırlattı ve ''Anayasayı Koruyucular Konseyinin, hızlı ve dikkatlice konuyu araştırmasını ve durumu halka açıklamasını umuyorum'' dedi.

Laricani, cumhurbaşkanı adaylarına sorumluluklarının bilincinde olmaları ve yasal yollardan haklarını aramaları tavsiyesinde bulundu.

Başta Tahran Üniversitesi yurdu olmak üzere milletvekilleri, görevliler ve halka ait bazı binalara yönelik saldırıları da hesaplanmamış ve yanlış hareketler olarak değerlendiren Laricani, ''Meclisten konuyu araştırmasını ve rapor sunmasını istediğini'' kaydetti.

''Gece yarısı öğrenci yurduna saldırmak ve sabaha karşı bazı merkezlere baskın yaparak halkın asayiş ve huzurunu bozmak ne anlama geliyor'' diye soran Laricani, ''İçişleri Bakanı bu ülkede sorumludur ve mutlaka cevap vermelidir'' ifadesini kullandı.

Laricani, yasalara uyulması çağrısını yineledi ve tüm gelişmelerin ciddiyetle takip edileceğini söyledi.

FRANSA "ÇOK CİDDİ ENDİŞE" DUYUYOR
Fransa Başbakanı Francois Fillon, İran'da seçimden sonra durumun giderek kötüleşmesinden "çok ciddi endişe" duyduğunu açıkladı.

İranlı yetkililere, krizi aşılması için "diyalog yolunu seçmeleri" için çağrı yapan Fillon, göstericilere de sert davranılmasından kaçınılması tavsiyesinde bulundu.
İran'da 12 Haziranda yapılan cumhurbaşkanı seçimini kaybeden Mir Hüseyin Musevi, yandaşlarından, bugün yapılacak gösteriye katılmamalarını istemişti.