Clinton ile Lieberman ters düştü

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, ABD'li mevkidaşı Hillary Clinton'ın önünde, Yahudi yerleşimlerinin durdurulmasını reddetti.

Perşembe 18.06.2009 10:16
ABONE OL
Washington'da buluşan Clinton ile Lieberman, dün ortak basın toplantısı düzenledi. Avigdor Lieberman, Yahudi yerleşimlerinin tümüyle durdurulmasını reddetti. Lieberman, "Batı Şeria'nın demografik dengesini değiştirmeye hiç niyetimiz yok" diyerek, Amerikan yönetiminin işgal altındaki Filistin topraklarında, Yahudi yerleşimleri inşaatının durdurulması yönündeki isteğine muhalefetini ortaya koydu.
Aşırı sağcı İsrail Beiteinou (İsrail Evimiz) partisinin lideri Lieberman, basın toplantısında, "Yerleşimin kesin ve tümden durdurulması görüşünü kabul edemeyiz. Yerleşimlerin doğal büyümesine bırakmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Clinton ise, İsrail'in güvenliğinin, ABD'nin dış politikasının 'temel taşı' olduğunu belirterek, "ABD halen Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri inşaatlarının durdurulmasını istiyor. Bu konuda Bush yönetimi ile İsrail arasında yapılmış hiçbir resmi olmayan anlaşma geçerli değildir" şeklinde konuştu. Clinton, bölgede barışın tesis edilebilmesinin önemli bir unsurunun, yerleşim birimi inşaatlarının durdurulması olduğunu dile getirdi.

İsrail - Filistin barış görüşmelerinde önemli bir gündem maddesi olan Yahudi yerleşim birimlerinin Batı Şeria'daki bölümünde 300 bin, Kudüs'ün doğusundaki bölgede ise 180 bin İsrailli yaşıyor.

Önümüzdeki hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell'in bir araya gelmesi bekleniyor.