Dünyanın en yüksek kulesi

Suudi Arabistan merkezli Kraliyet Holding şirketi, Cidde kentinde yüksekliği 1.1 kilometreyi bulacak dünyanın en yüksek kulesini yaptıracağını açıkladı.

Perşembe 18.06.2009 16:34
ABONE OL
Yaklaşık 27 milyar dolara malolacak ve içerisinde kulenin de bulunduğu dev inşaat projesi için Kraliyet Holding, Dubai merkezli Emaar emlak şirketi ile anlaştığını duyurdu.

Emaar, halen Dubai'de resmen dünyanın en yüksek binası ilan edilen ve bu yıl sonuna doğru hizmete girmesi planlanan 818 metre yüksekliğindeki Burç Dubai'nin inşaatını yapıyor.

Kingdom Holding tarafından hafta başında yapılan ilk açıklama bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmuş, ardından Emaar yazılı açıklama yapmıştı. Emaar, Kraliyet Şehri ve Kraliyet Kulesi projelerini kendi kaynaklarını ve tecrübesini kullanarak idare edeceğini fakat bu projelere yatırım yapmasının gerekmediğini vurguladı. Dubaili emlak şirketi ayrıca projenin henüz fizibilite aşamasında olduğunu ve projeden elde edeceği geliri tahmin etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Haberin ardından son iki ayda Dubai borsasında en çok değer kaybeden Emaar hisseleri yüzde 7.18 değer kazanarak son yedi ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Emaar'ın projeye yatırım yapmayacağını ve projeyi sadece idare edeceğini açıklamasının ardından da hisseleri Pazartesi günü yüzde 5.74 değer kaybetti. Uzmanlar, genç nüfusa sahip Körfez ülkesi Suudi Arabistan'da halen iki milyon konut açığı bulunduğunu ve önümüzdeki 10 yıl içinde 1.4 milyon yeni konuta ihtiyaç duyulacağını açıkladı.

Ayrıca 2020 yılına kadar Suud nüfusunun 33 milyon artacağı tahmin ediliyor.