Soyları tükenmek üzere

Tibet platosunda doğarak Asya'nın 5 ülkesini kat eden Mekong nehrindeki kirlilik, tatlı su yunuslarının soyunu tükenmenin eşiğine getirdi.

Perşembe 18.06.2009 15:20
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 15:24
ABONE OL
BBC'nin haberine göre, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Mekong'da kalan yunus sayısının 64 ile 76 arasında olduğunu düşündüklerini bildirdi. 2003'ten bu yana ölen yavruların 50'den fazlasında böcek ilaçları, civa ve diğer kirliliğe yol açan zehirli maddelere rastlandığı açıklandı. O tarihten bu yana 88 yunus öldü.

WWF veterinerlerinden Verne Dove, "Bu kirliliğe yol açan madde, doğada geniş bir alana yayılmış durumda. Dolayısıyla bu kirlilik Mekong nehri boyunca yer alan bir çok ülkeden kaynaklanıyor olabilir" dedi.

WWF, Mekong nehri ve çevresindeki kirliliğin kaynağını araştırdıklarını, yunusların kurtarılabilmesi için ülkelerarası bir sağlık planı oluşturulması gerektiğini duyurdu.

Çin'den Laos, Kamboçya, Tayland ve Vietnam'a uzanan Mekong nehrindeki yunuslar, 2004 yılından bu yana WWF'nin soyu tükenmeye yüz tutmuş canlılar listesinde yer alıyor. 4 bin 350 kilometre uzunluğundaki Mekong, dünyanın 10., Asya'nın ise 7. en uzun nehri konumunda.