Oyların %10'u yeniden sayılacak

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK), oyların rastgele seçilecek yüzde on kadar kısmını yeniden saymaya hazır olduğunu bildirdi.

Cumartesi 20.06.2009 12:04
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009 16:35
ABONE OL
Konsey sözcüsü yaptığı açıklamada, "Her ne kadar Konsey yasal olarak böyle bir şeyi yapmaya zorunlu olmasa da (yenilen) üç adayın temsilcilerinin huzurunda oyların rastgele seçilmiş yüzde onluk kısmını yeniden saymaya hazırız" dedi.

Konsey'in bugünkü toplantısına, seçimleri kaybettiği belirtilen adayların katılacağı bildirilmişti. Ancak İran devlet televizyonu, toplantıya sadece eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai'nin katıldığını, reformcu iki aday Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi'nin katılmadığını bildirdi.

MUSAVİ SEÇİM SONUÇLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ TOPLANTISINI BOYKOT ETTİ


İran'da cumhurbaşkanlığına aday olan ve seçimi kaybeden Mir Hüseyin Musavi, 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimine hile karıştırıldığı iddialarıyla ilgili olarak bugün yapılan toplantıyı boykot etti.

Cumhurbaşkanı adaylarından ılımlı din adamı Mehdi Kerrubi de toplantıyı boykot ederken adaylardan muhafazakar Muhsin Rızai ise toplantıya katıldı. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, seçim sonuçlarına itiraz için hukuki yollara başvurulması çağrısında bulunmuş ve Anayasayı Koruyucular Konseyi'nden tartışmalı oyların yeniden sayımını istemişti. Musavi ve Kerrubi'nin bugünkü toplantıya katılmaması dini liderin tavsiyelerine uymadıklarını gösteriyor. Konsey, oyların ancak yüzde 10'luk bir bölümünün yeniden sayılacağını açıklamıştı.

İRAN'DA GERGİN BEKLEYİŞ

İran'da muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi'nin taraftarlarının, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in talimatına rağmen öğlen vakti Tahran'da protesto gösterisi yapabilecekleri ifade ediliyor.

Protesto gösterisinin Tahran'ın batısındaki İnkılap Meydanı'nda yapılması planlanıyor. Musavi taraftarlarının yanısıra 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden diğer aday Mehdi Kerrubi'nin taraftarları da gösteriye katılmaya hazırlanıyor. Yine de çoğu kişi, gösteriye katılmak için Musavi kampından talimat bekliyor. Musavi'yle birlikte, kendisine destek veren eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de gösteride bir konuşma yapması planlanıyor.

Hamaney dün yaptığı konuşmada seçim sonuçlarına itirazların hukuk çerçevesinde yapılmasını istemiş ve her türlü protesto gösterisini yasaklamış, yasağı ihlal edenlerin de sonuçlardan sorumlu tutulacakları uyarısında bulunmuştu. Hamaney'in bu talimatı sonrasında güvenlik kuvvetlerinin protestoculara şimdiye kadarkinden çok daha sert müdahale edeceği sanılıyor.