Yeni Akropolis Müzesi açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı Yeni Akropolis Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Pazar 21.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 21.06.2009 16:04
ABONE OL
Yunanistan'ın sembollerinden Akropolis ve civarındaki kazılardan çıkarılan eserlerin sergilendiği Yeni Akropolis Müzesi, farklı ülkelerden gelen devlet, hükümet ve bakanların katılımıyla açıldı.

Akropolis Müzesi'nin açılışına, Yunanistan'ın uzun yıllardan bu yana İngiltere'nin iade etmesini istediği Elgin Mermerleri damgasını vurdu. Başbakan Kostas Karamanlis, Akropolis Müzesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Akropolis Müzesi, bütün dünya için tüm Yunanların eseri. Evrensel kültürün bir mülküdür." vurgusunda bulundu. İngiltere'ye Akropolis'ten götürülen mermerleri iade etmesi çağrısında bulunan Karamanlis; müzeyi, uluslararası kültürün parlak bir durağı olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas da, müzeyi antik Yunanların bütün insanlığa armağan ettikleri bir miras olarak değerlendirdi. Papulyas da İngiltere'de bulunan plakaların geri gönderilmesi gerektiğine işaret etti.

Unesco Genel Sekreteri Koichiro Matsuura da İngiltere'nin adını telaffuz etmeden Akropolis'ten götürülen mermerlerin geri iade edilmesi mesajı verdi. Açılışta AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrozo da bir konuşma yaptı. Kültür Bakanı Antonis Samaras ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Partenon mermerleri, bir yağma sonucu götürüldü. Mermerler mermerleri davet ediyor." Samaras'ın bu sözleri davetlilerden alkış aldı. Samaras, British Museum'da bulunan plakalardan birinin prototipine orijinal başı Yunanistan'da kalan parçasını yerleştirdi. Samaras, bunun bir mesaj olduğunu ve orijinal eserlerin geri iade edilmesi dileğinde bulundu. Konuşmalardan sonra Akropolis Müzesi Müdürü Dimitris Pandamelis, davetlilelere müzeyi gazdirerek bilgi verdi.Elgin mermerleri tartışması
İstanbul'un İngiliz Büyükelçisi Lord Elgin tarafından 207 yıl önce Yunanistan'dan İngiltere'ye kaçırılan kabartmalar orijinal boyu 160 metre olan Partenon Frizinin 75 metrelik bölümünü, Partenon'un güney kesimindeki toplam 92 adet olan 15 adet metopu ve doğu ile batı alınlıklarından 17 adet figürü kapsıyor.

Elgin koleksiyonunda orijinal yapıda altı adet olan Erekteion'dan bir adet sütun heykel, Athena Nike Tapınağı frizinden dört adet levha ve bunlara ilaveten Partenon, Propylaia, Erekteion ile Athena Nike tapınağının mimari parçaları yer alıyor.

Elgin Mermerleri, 19. yüzyılın sonlarında İngiltere'de bulunan ve dünyanın önde gelen müzelerinden British Museum'a konulmuştu. British Museum, mermerlerin sahibinin kendileri olduğunu ancak 3 aylık bir süre için Yunanistan'a gönderebilecekleri teklifinde bulundu. Yunan Kültür Bakanlığı bunu reddetti.