Abbas Hamaslı tutukluları serbest bırakıyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yapılan birlik görüşmelerinin son aşamasından önce, Batı Şeria'da tutuklanan veya gözaltında bulunan Hamas üyelerinin büyük bölümünü serbest bırakması kararı aldı.

Pazartesi 22.06.2009 15:02
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 15:03
ABONE OL
Filistin Yasama Meclisindeki El Fetih Grubu Başkanı Azzam El Ahmed, yaptığı açıklamada, bu adımın Kahire'de 7 Temmuzda imzalanması beklenen Filistin ulusal diyalog anlaşması öncesinde, diyaloğun başarı şansını artırmayı amaçladığını belirtti.

El Ahmed, bu kararın kapsamına siyasi nedenlerle cezaevinde veya gözaltında bulunanların girdiğini ifade etti.

Filistin Yönetimi, geçen hafta sonu da 20 kadar Hamas üyesini serbest bırakmıştı.

Gazze'deki Hamas hareketi sözcülerinden Fevzi Barhum da kararı olumlu karşılamakla birlikte, temkinli konuştu ve Abbas'ın kararını değerlendirmek için henüz erken olduğunu belirtti.

Hamas, dün Batı Şeria'da Abbas'a bağlı güvenlik güçlerinin 38 taraftarını gözaltına aldığını belirtmişti.Tutuklamaların Kalkilya, Nablus, El Halil, Cenin ve Tulkarem'de yapıldığı, aralarında Hamaslı belediye başkan yardımcıları ile belediye meclis üyelerinin de bulunduğu ifade edilmişti.

Abbas'ın El Fetih partisi temsilcilerinin bu hafta sonu Hamas yetkilileriyle, iki taraf arasındaki anlaşmayı şekillendirmek üzere bir araya gelecekleri ifade ediliyor.

Mısır'a dün resmi ziyarette bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın asıl amacının da Filistinli gruplar arasındaki görüşmelerin gidişatı ve Gazze Şeridi ile daha geniş kapsamlı bir ateşkes anlaşması için Mısır'ın planları üzerinde bilgi almak olduğu belirtiliyor.