Yunanistan'da vaka sayısı 51'e ulaştı

Yunanistan'da domuz gribi tespit edilen kişilerin sayısının 51'e ulaştığı bildirildi.

Pazartesi 22.06.2009 08:17
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 15:03
ABONE OL
Yunanistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastaların hemen tümünün ABD'den gelenler ve onlarla temasta bulunan yakınlarından oluştuğunu duyurdu.

Bakanlık, vakalardan 18'inin tamamen iyileştiğini ve hastaneden taburcu edildiğini, diğerlerinin tedavisinin sürdüğünü belirtti.

Yunanistan'da son belirlenen üç vakadan birisinin Arjantin, diğerinin Avustralya, üçüncüsünün ise ABD'den ülkeye giriş yaptığı da kaydedildi.

Yunanistan'da ilk domuz gribi vakası 18 Mayısta tespit edilmiş ve kimliği açıklanmayan 19 yaşındaki hasta, 5 günlük tedavinin ardından tamamen iyileştiği açıklanarak, hastaneden taburcu edilmişti.

DOMUZ GRİBİ VAKALARI ARTIYOR
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribi vakalarındaki artışın sürdüğünü bildirdi.

Domuz gribinin artık küresel bir salgın haline geldiğini ilan eden DSÖ, hastalığa yakalananların sayısının cuma günü alınan rakamlara göre 44 bin 200'ü geçtiğini, çoğu Meksika ve ABD'de olmak üzere 180 kişinin de hastalıktan öldüğünü kaydetti.

Bu arada Çinli yetkililer, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Dongguan kentindeki bir ilköğretim okulunun, 30 çocukta hastalığa rastlanması üzerine kapatıldığını söyledi.

Hastalığa yakalanan çocukların durumunun iyi olduğunu söyleyen Çinli yetkililer, ülkedeki toplam vakanın ise 58 kişinin eklenmesiyle birlikte anavatanda 414'ü bulduğunu ifade etti.

Öte yandan Asya-Pasifik bölgesinde de domuz gribi vakaları artmaya devam ediyor. Yeni Zelanda'da vaka sayısı 303'ü bulurken, Singapur'da yeni 16 vakayla birlikte toplam sayı 142'ye ulaştı.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı da yeni vakalarla toplam sayının 115 olduğunu bildirdi. Vietnam Sağlık yetkilileri de vakaların sayısının 10 artarak 48'i bulduğunu kaydetti.

FİLİPİNLER'DE BİR KİŞİ DOMUZ GRİBİYLE BAĞLANTILI OLARAK ÖLDÜ
Filipinler'de kalp ve karaciğer hastası olan bir kadın, domuz gribi olduktan sonra durumu ağırlaştı ve öldü.

Sağlık Bakanı Francisco Duque, 49 yaşındaki kadının kronik kalp rahatsızlığının domuz gribiyle kötüleştiğini, kuru öksürük, ateş, üşüme ve nefes almakta zorluk gibi belirtilerden iki gün sonra öldüğünü açıkladı.

Bu arada, Filipinler'de 17 domuz gribi vakasının daha görüldüğü, 84 kişi iyileşirken, vaka sayısının halen 445 olduğu belirtildi.

FRANSA'DA BİR İLKOKUL GEÇİCİ OLARAK KAPATILDI
Fransa'nın başkenti Paris'teki bir ilkokul, öğrencilerinde domuz gribi görülmesi nedeniyle geçici olarak kapatıldı.

Tatil için gittiği İngiltere'den dönen 10 yaşındaki bir kız çocuğunda domuz gribi görülmesinin ardından harekete geçen sağlık birimleri, yine aynı sınıfta okuyan 7 çocukta A/H1N1 virüsü tespit etmişti.

Valilik, Paris'in 15. bölgesinde olduğu belirtilen ilkokulun, "kamu sağlığını korumak amacıyla" geçici olarak kapatılmasını kararlaştırdı.

Fransa'da domuz gribi vaka sayısının 162'yi bulduğu bildirildi.

VİETNAM'DA YENİ DOMUZ GRİBİ VAKALARI
Vietnam'da 11 yeni domuz gribi vakası görüldüğü bildirildi.

Vietnam'ın devlet kontrolündeki gazetelerinden Tin Tuc, başkent Hanoi'de 1, Ho Chi Minh kentinde ise 10 yeni domuz gribi vakası görüldüğünü bildirdi.

Vietnam Ulusal Epidemiyoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Nguyen Tran Hien, hastalığın yurtdışından kapılan enfeksiyon yoluyla yayıldığını dile getirerek, "Hastalığın ülke içinde insandan insana geçtiği yönünde bir bulgu yok. Vakaların tamamı ya yabancılarla yakın kontak kurmuş olanlar ya da yurtdışından yeni dönenler" diye konuştu.

Öte yandan bu son gelişme ile birlikte Vietnam'da hastalığa yakalanan kişi sayısı 48'e ulaştı, hastalıktan ölen ise henüz yok.

ÇİN'DE DOMUZ GRİBİ AŞISI EYLÜLDE PİYASAYA ÇIKIYOR
Çin'de ilk grup influenza A/H1N1 virüsü aşısının seri üretim sürecinin resmen başlatıldığı ve aşının eylül ayında piyasaya sürüleceği bildirildi.

CCTV'nin (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre, grip aşısı üreten Hualan Biyoloji Limited Şirketinin Müdür Yardımcısı Fan Pey, seri üretim süreci başlatılan grip aşısının 14 gün süreyle biyoloji ve biyokimya testlerinden geçmesi gerektiğini belirtti.

Fan, aşının güvenli ve etkili olduğu kesinlik kazandıktan sonra, temmuz ayında klinik gözetim aşamasına gireceğini, Devlet Gıda-İlaç Denetim ve Yönetim Müdürlüğünden onay alınmasının ardından eylül ayında piyasaya sürülmesinin beklendiğini kaydetti.

Çin'de bugün itibarıyla kesinleşen vaka sayısı 414 olarak bildirildi.