Havada panik

Avustralya'nın Qantas Havayollarına ait bir Airbus 330 uçağının türbülansa girmesi sonucu 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Pazartesi 22.06.2009 08:22
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 08:47
ABONE OL
Qantas'dan yapılan açıklamada, Hong Kong'dan Avustralya'nın batısındaki sahil kenti Perth'e giden uçağın Malezya üzerindeyken türbülansa girdiği ve aniden irtifa kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, 219 yolcu ile mürettebatın bulunduğu uçakta yaralananların 6'sının yolcu olduğu belirtilerek, hafif yaralanan yolcularla mürettebatın tedavisinin uçakta yapıldığı, uçağın Perth'e devam ettiği kaydedildi.

Qantas, A330'larda son zamanlarda meydana gelen olaylarla, uçağın türbülansa girmesi arasında bağlantı kurmak için ortada bir gerekçe olmadığını bildirdi.

Uçağın kaptan pilotu da Fairfax radyosuna yaptığı açıklamada, kabinin yukarısındaki iki panelin hafif zarar gördüğünü, ayrıca iki oksijen maskesinin yerinden çıktığını söyledi.

Avusturalyalı yetkililer olayın araştırıldığını ifade etti.

Qantas'ın 7 Ekim 2008'de Singapur'dan Perth'e giden A-330 uçağı, bilgisayarındaki arıza yüzünden iki kez baş aşağı doğru düşmüş, olayda 12 yolcu ve mürettebat ağır yaralanmıştı.

Qantas, uçaklarındaki bir dizi problem nedeniyle geçen yıl güvenlik denetimine alınmıştı.