Arjantin'de domuz gribi alarmı

Dünyayı sarsan domuz gribi Arjantin'de hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Son 10 gün içinde ülkede 17 kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Çarşamba 24.06.2009 08:51
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 14:17
ABONE OL
Arjantin'de domuz gribi paniği yaşanıyor. Yetkililer hastalığın hızla yayılmaya başladığını belirterek, ülke genelinde ilk olarak 15 Haziran tarihinde yaşanan ölümün ardından bugüne kadar 17 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

Virüsün ortaya çıktığı Meksika ve ABD'den sonra dünya genelinde en fazla ölüm olayının yaşandığı yer olan Arjantin'de H1N1 virüsü tespit edilen vaka sayısı bin 294'e ulaştı.

Öte yandan ölüm olaylarının tamamının 13 milyon kişinin yaşadığı Buenos Aires bölgesinde meydana gelmesi dikkat çekerken, binlerce kişi hastane ve sağlık merkezlerine akın ediyor.

KANADA'DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 20'YE ÇIKTI
Kanada'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 20'ye çıktı.

Kanada Halk Sağlığı Ajansından yapılan açıklamada, Toronto'da hastanede tedavi görmekte olan 2 hastanın daha yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Kanada genelindeki domuz gribi vaka sayısı da 7 bine yaklaştı.

Bu arada St. John's kentinde huzurevinde kalan bir yaşlıda A/H1N1 virüsü tespit edilmesi üzerine huzurevi karantinaya alındı.

Eyalet yetkilileri, tüm sakinlerinin virüs taramasından geçirildiğini belirttiği huzurevinin kontrol altında tutulduğunu açıkladılar.

DOMUZ GRİBİ ENDONEZYA'YA SIÇRADI
Domuz gribine neden olan A/H1N1 virüsünün Endonezya'ya sıçradığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, başkent Cakarta'da Endonezyalı bir pilotla, Bali adasındaki yabancı bir kadına yapılan testlerin pozitif çıktığını belirtti.

DOMİNİK CUMHURİYETİNDE ÖLENLERİN SAYISI 2'YE YÜKSELDİ

Dominik Cumhuriyeti'nde 50 yaşında bir kadının domuz gribinden öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Bautista Rojas, son kayıpla domuz gribinden ölenlerin sayısının ikiye yükseldiğini açıkladı.
Dominik Cumhuriyeti'ndeki domuz gribi vakalarının sayısı ise 108'e çıktı.

Domuz gribinin artık küresel bir salgın olduğunu ilan eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalıktan şimdiye kadar 237 kişinin öldüğünü, vaka sayısının da 50 bini geçtiğini kaydetmişti.

KAMBOÇYA'DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI
Kamboçya'da ilk domuz gribi vakası doğrulandı.

Kamboçya Sağlık Bakanlığı, 16 yaşındaki bir Amerikalı öğrencide domuz gribinin saptandığını açıkladı.

Amerikalı gencin bir okul gezisi dolayısıyla Kamboçya'da bulunduğu ve başkent Phnom Penh'e geldiği günün ertesinde domuz gribi semptomları gösterdiği belirtildi.