"İngiltere ile ilişkilerimizi geriletebiliriz"

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yaşananlardan dolayı Tahran yönetiminin İngiltere ile ilişkilerini yeniden gözden geçirdiğini söyledi.

Çarşamba 24.06.2009 14:10
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 14:13
ABONE OL
Muttaki, İran yönetiminin tartışmalı seçimlere müdahale etmekle suçladığı İngiltere ile ilişkilerini geri çekebileceklerini dile getirdi. Manuçehr Mutteki, ISNA ajansında yer alan açıklamasında gazetecilerin İngiltere ile ilişkilerin durdurulmasına yönelik sorusuna "Bu konuyu gözden geçiriyoruz" diye cevap verdi.

İran İstihbarat Bakanı da seçimden sonra İran'da yaşanan şiddet olaylarında İngiltere pasaportuna sahip bazı kişilerin de karışmış olduklarını tespit ettiklerini açıkladı. İstihbarat Bakanı Gulamhüseyin Muhsini Ecei, Fars ajansında yer alan açıklamasında 1979 İran Devrimi'nden bu yana İran'da yaşanan en şiddetli sokak gösterilerinde "Batı parmağı olduğu" iddialarını yineledi.

Gulamhüseyin Muhsini Ecei, gösterilerde gözaltına alınanlardan birinin "gazeteci kimliği altına gizlendiğini ve düşmanların ihtiyacı olduğu bilgileri topladığını" öne sürdü. Fars ajansı ayrıca Washington Times gazetesi için çalışan Yunan asıllı bir gazetecini tutuklandığını duyurdu.İran, seçimden sonra başlayan protesto gösterilerinin arkasında İran ve ABD'nin olduğunu iddia ediyor. Ancak Londra ve Washington bu iddialarını reddediyor.

Ecei açıklamasında gösterilere katılan bazı kişilerin İngiltere pasaportuna olduğunu söyledi. İstihbarat Bakanı, yaşananlardan ve dökülen kanlardan halkı sokağa çağıranların sorumlu olduğunu kaydetti.