ABD'de Cumhuriyetçi Parti'de yine skandal

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den South Carolina Valisi Mark Sanford, gizlice gittiği Arjantin'de bir kadınla yaşadığı evlilik dışı ilişkisini itiraf edip özür diledi.

Perşembe 25.06.2009 11:56
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 11:57
ABONE OL
ABD'de 2012'de yapılacak başkanlık seçimleri adaylarından Vali Mark Sanford düzenlenen basın toplantısında, eşine sadık kalmadığını ve bu yaptığının doğru olmadığını söyledi.

Gözyaşları içinde eşinden ve 4 oğlundan özür dileyen 49 yaşındaki Vali, Cumhuriyetçi Valiler Birliği'nden istifa ettiğini açıkladı. Vali Sanford şimdiki görevinden istifa edip etmeyeceği konusunda sessiz kaldı.

Personeline, ailesine ve dostlarına haber vermeden ve yerine vekaleten birini atamadan günlerce ortadan kaybolan Vali, Demokratik Parti'den Başkan olan Bill Clinton hakkında bir Beyaz Saray stajyeriyle ilişkisinin ortaya çıkmasından sonra azledilmesi hakkında verilen 4 yasal maddeden 3'ünü "etik meşruiyet" gerektiği gerekçesiyle kabul eden kongre üyelerinden biri olmuştu.

Sanford'un itirafı, Cumhuriyetçi Parti'nin zayıflamasını isteyen düşmanlarının eline bir koz daha vermiş oldu.

ABD'deki Cumhuriyetçi Parti'nin ''yükselen yıldızı'' kabul edilen ve muhafazakar tutumlarıyla tanınan Nevada Senatörü John Ensign da geçen hafta, yanında çalışanlardan biriyle evlilik dışı aşk yaşadığını kabul etmişti.

Ensign 2007'de adı bir aşk skandalına karışan Idaho Senatörü Larry Craig'in istifa etmesi için kampanya düzenlemişti.