Yunanistan'da 70 domuz gribi vakası

Yunanistan'da domuz gribine neden olan İnfluenza A/H1N1 virüsü tespit edilen kişilerin sayısının 70'e ulaştığı bildirildi.

Perşembe 25.06.2009 06:34
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 14:35
ABONE OL
Yunan basını, Yunanistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yeni vakaların Avustralya ile ABD'den Yunanistan'a giriş yaptıklarının belirlendiğini duyurdu.

Hastaların durumlarının endişe verici olmadığı kaydedilen haberlerde, şu ana kadar tespit edilen vakalardan 23'ünün tamamen iyileştiği ve hastanelerden taburcu edildiği belirtildi.

IRAK'TA 7 DOMUZ GRİBİ VAKASI
Irak Sağlık Bakanı Dr. Salih El Hasnavi, ülkede 7 domuz vakası belirlendiğini açıkladı.

Salih El Hasnavi, bugün düzenlendiği basın toplantısında, Irak Bayan Basketbol Milli Takımı oyuncusu 6 sporcunun, ABD'nin Chicago kentindeki müsabakalardan dönüşünde, domuz gribi kuşkusuyla hastanede tedavi altına alındıklarını ve bu oyuncularda domuz gribi belirlediklerini söyledi.

El Hasnavi, kendilerinde domuz gribi belirlenen oyunculardan 5'inin Kürt bölgesindeki Süleymaniye kentinde tedavilerinin sürdürüldüğünü ve hastaların ailelerini de gözlem altında tuttuklarını ve 6. kişinin de Babil kentinde gözlem altında tutulduğunu bildirdi.

Hasnavi, domuz gribine yakalanan 7. kişinin de ABD askeri olduğunu ve bu askerin ABD güçlerine bağlı hastanede kontrol altında olduğunu dile getirdi.

6 sporcunun, Chicago'dan dönüşlerinde Ürdün'ün başkenti Amman'dan geçtikleri ve Amman'da bu sporcularda H1N1 virüsünün belirlendiği belirtildi. Amman'dan Süleymaniye'ye gelen 6 altı sporcunun vücut sıcaklıklarının yüksek olduğu ve kendilerini iyi hissetmedikleri gerekçesiyle domuz gribine yakalandıkları kuşkusuyla hastanede gözlem altına alındıkları kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) yapılan açıklamaya göre, 95 ülkede 44 bin 287 kişide domuz gribi tanısı koyuldu ve bugüne dek 180 kişi bu hastalıktan öldü.

ARJANTİN'DE DOMUZ GRİBİ KAYNAKLI ÖLÜMLERİN SAYISI 21'E YÜKSELDİ
Arjantin'de Influenza A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi kaynaklı ölümlerin sayısı 21'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, ölüm sayısının 21'e ulaştığını teyit ederken, ülke genelindeki vaka sayısının da 1.391'e yükseldiğini bildirdi.

Yetkililer, H1N1 virüsü vakalarının artması nedeniyle hastanelerin kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalar yapıldığını belirtirken, Arjantin de Meksika ve ABD'den sonra virüs kaynaklı ölümlerin en fazla görüldüğü üçüncü ülke oldu.