Avrupa Birliği sürecinde Erdoğan ağırlığı

Brüksel'de Crans Montana Forumu'nda "Türkiye'nin AB üyeliği bir dünya meselesi" diyecek olan Başbakan Erdoğan'a vakfın ödülü de törenle verilecek

Cuma 26.06.2009
Güncelleme: Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki siyasi trafik, dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dört ay aradan sonra ikinci defa Brüksel'e gelmesi ile hızlandı. Erdoğan Avrupa Komisyonu'nun Başkanı Jose Manuel Barroso ile ikili bir görüşme yapacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Komisyon'un genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile biraraya gelecek. Erdoğan dün ayrıca akşam saatlerinde geldiği Brüksel'de dünyanın önemli forumlarından biri olan, belli başlı politikacılar, akademisyenler ve fikir önderlerini biraraya getiren 'Crans Montana Forumu'nun' özel davetlisi olarak akşam yemeğine katıldı. Başbakan, 'yolsuzluğa karşı mücadele, azınlık hakları, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün arttırılması' konusundaki katkıları nedeniyle bugün Crans Montana'nın kendisine vereceği 'Vakıf Ödülü'nü törenle alacak.

ÖDÜLÜ AKŞAM ALACAK
Erdoğan, Forumun Genel Oturumu'nda yapacağı konuşmada ise Türkiye'nin AB sürecinin son dönemde dünya konusu haline geldiği mesajını verecek. Başbakan Forum'un düzenlediği 25 kişilik kapalı bir çalışma yemeğine katılacak. Akşam saatlerinde ise Forum'un ödül törenine katılacak. Crans Montana bu yıl Erdoğan'dan başka, ABD Başkanı Barack Obama'nın da aralarında bulunduğu 9 siyasetçiyi Vakıf Ödülü'ne layık gördü. Erdoğan'ın Barroso ile yapacağı görüşme, ikili ilişkilerin tazelenmesi anlamına geliyor. Türkiye, bu ay sonunda AB ile 'vergilendirme' başlığında müzakerelerin başlatılmasını bekliyor.