G-8 İran'ı kınamaya hazırlanıyor

İtalya'nın Trieste liman kasabasında biraraya gelen G-8 dışişleri bakanları, İran'da seçimler sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin ortak bir açıklama yapmaya hazırlanıyor.

Cuma 26.06.2009 11:46
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 11:48
ABONE OL
Diplomatik kaynaklar, dünyanın en gelişmiş sekiz endüstrisi ve Avrupa Birliği'nden yetkililerin İran konusundaki "metnin temel hatları" üzerinde anlaşmaya vardığını, dışişleri bakanlarının bu sabah metne nihai şeklini vereceğini bildirdi.

G-8 dönem başkanlığını yürüten İtalya, 12 Haziran'daki seçimlerde hile yapıldığı iddiaları sebebiyle gerçekleştirilen protestolarda yaşanan ölümlerin kınanmasını istiyor.

İtalya, açıklamada ayrıca seçim konularında kararın İran'a ait olduğunun da vurgulanmasını talep ediyor.Diğer Batılı ülkelerin de bu tavrı desteklediği ifade ediliyor. Ancak Rusya, açıklamada İran'a yönelik sert bir ifadenin Tahran'ın nükleer programıyla ilgili uluslararası güçlerin müzakereler yürüttüğü bir zamanda ters tepkiye neden olabileceğini savunuyor.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İranlı meslektaşı Menuçehr Mutteki'yi G-8 toplantılarına davet etmiş, ancak Mutteki Batı ülkeleri ile yaşanan kriz nedeniyle daveti geri çevirmişti