Haber turu-1

Cuma 26.06.2009
Güncelleme: Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Üniversitelere İslam profesörü
Berlin'de Müslüman nüfusun entegrasyon sorunlarının çözümü konferansına katılan İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, üniversitelere İslam teolojisi öğreten profesörler atanması konusunda, Müslüman liderlerle anlaşmaya varıldığını söyledi. Schaeuble "Bu, Müslümanların yaşamı konusundaki soru işaretlerini de giderecektir" dedi. Konferansın kapanış metninde okullarda başörtüsü yasağının yasal zemini olmadığı vurgusu da yapıldı.

Türk dostu bakan çark etti
Fransa lideri Nicolas Sarkozy'in kabinesindeki değişikliğiyle Avrupa işlerinden sorumlu bakan olan Pierre Lelouche, Türkiye konusunda geri adım attı. Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediği bilinen Lelouche bu konu hakkında mevcut hükümetin politikalarını uygulayacağını açıkladı. Sarkozy'nin aksine Türkiye'yi destekleyen Lelouche bakan olduktan sonra "Bir hükümet görüşü olur, iki görüş olmaz. Ben de hükümetin siyasetini uygulayacağım'' dedi.

Pop star cinayeti için idam cezası
Mısır'da Arap dünyasının en tanınmış pop şarkıcılarından Suzanne Tamim'in öldürülmesiyle ilgili görülen davada idam cezası onandı. Suzanne'nin öldürülmesinde azmettirici olan Mısır'ın zengin işadamlarından iktidar partisi üyesi H.T. Mustafa'ya verilen idam cezasını baş müftü onayladı. Böylece 21 Mayıs'ta Mustafa ve eski polis memuru tetikçi Muhsin Sukkari'nin idam cezaları uygulanacak. Mustafa kendisiyle evlenmeyi reddeden Suzanne'ı öldürtmüştü.

ABD büyükelçisi görevine dönüyor
ABD ve Venezüella ilişkileri düzeliyor. Venezüella Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro ve ABD'li üst düzey diplomat Thomas Shannon tarafından yapılan açıklamalara göre iki ülke geçen yıl geri çekilen büyükelçilerini karşılıklı olarak yeniden gönderme kararı aldı. Büyükelçilik görevini geçmişte olduğu gibi ABD adına Patrick Duddy, Venezüella adına Bernardo Alvarez yürütecek. Chavez, Eylül'de ABD büyükelçisini "istenmeyen adam'' ilan etmişti.