Seçim zaferi davetine 105 vekil katılmadı

İran lideri Ahmedinecad'ın seçim kutlamasına kendisine yakın isimlerden parlamento sözcüsü Ali Laricani dahi gelmedi. BBC: Vekiller göstericiye şiddeti boykot etti

Cuma 26.06.2009
Güncelleme: Cuma 26.06.2009
ABONE OL
12 Haziran'da İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak koltuktaki 2'nci döneminde liderliğe devam eden Mahmud Ahmedinecad zaferi için önceki akşam milletvekillerinin davet edildiği bir parti düzenledi. Ancak cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen özel davete İran Parlamentosu'nun 290 üyesinden 105'inin katılmaması dikkat çekti. BBC'nin Tahran'dan bildiren muhabiri Jon Leyne bu tavrı "Muhaliflere uygulanan baskının İran yönetimini görüş farklılıklarından dolayı ikiye bölmesi" olarak yorumladı. Özellikle Ahmedinecad ile Batı ile restleşmede aynı görüşleri paylaşmasına rağmen zaman zaman görüş ayrılıkları yaşayan Parlamento sözcüsü Ali Laricani'nin yokluğuna dikkat çekildi. Öte yandan İran'da sokaktan gelen haberler hafta başında şiddet olaylarına sahne olan muhalif gösterilere katılanların giderek azaldığı ancak sınırlı bir grubun gösterilere katıldığı yönünde.

'70 AKADEMİSYEN TUTUKLANDI'
Seçimin kaybeden reformist adaylardan Mehdi Kerrubi'nin gösterilerde polis tarafından öldürülenler için düzenlemeyi planladığı anma eylemi, izin alınamadığı için iptal edildi. Öte yandan Musavi taraftarlarının internet sitesinde reformist adayla görüşen ve aralarında profesörlerinde bulunduğu 70 akademisyenin gözaltına alındığı iddia edildi. ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi ise İran'da Washington Post için çalışan gazeteci dahil yaklaşık 40 gazeteci ve medya çalışanının hapse atıldığını bildirdi.

'Obama iç işimize karışma'

AHMEDİNECAD seçim zaferi için verdiği davette ABD başkanı Barack Obama'ya yüklendi. Obama'nın İran'da muhaliflere baskı uygulanmaması çağrısı yaptığı son açıklamalarına cevaben "Sayın Obama. Umarım siz de bir önceki ABD başkanı Bush'la aynı dili kullanarak ülkemin içişlerine karışmazsınız. Siz ve AB hükümetleri bu konuda kötü bir geçmişe sahip. ABD Başkanı kendini nasıl böyle bir tuzağa düşürür" dedi.