G-8 Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi

İtalya'nın Trieste kentinde düzenlenen G-8 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı öğle saatlerinde sona erdi.

Cumartesi 27.06.2009 14:10
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009 14:11
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı toplantının son günü, Afganistan ve Pakistan'da istikrarın sağlanması konusuna ilişkin değerlendirmelere ayrıldı.

Davutoğlu, toplantının bugünkü bölümünde, Türkiye'nin Afganistan'a eğitim ve ekonomik kalkınma konularında yaptığı katkılar hakkında bilgi veren bir konuşma da yaptı.

Regione Sarayı'nda düzenlenen toplantıda, G-8'ler de dahil olmak üzere, 24 ülkenin bakan ve bakan yardımcıları, Afganistan ve Pakistan bölgesine ilişkin ekonomik kalkınma ve altyapı, sığınmacılar ve göçmenler, tarım ve gıda güvenliği konularında görüş alışverişinde bulundular.

Toplantı, ev sahibi İtalya'nın Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin düzenlediği basın toplantısıyla sona erdi. Frattini, Trieste'deki toplantıyla belirlenen değerlendirmelerin L'Aquila'da Temmuz ayında yapılacak liderler zirvesine rapor halinde sunulacağını kaydetti.

BAKAN DAVUTOĞLU, HOLBROOKE İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalya'nın Trieste kentinde ABD'nin Afganistan temsilcisi Richard Holbrooke ile bir araya geldi.

G-8 dışişleri bakanları toplantısının düzenlendiği Regione Sarayı'nda yapılan ikili görüşmede, Afganistan ve Pakistan'a ilişkin sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Edinilen bilgilere göre, görüşme sırasında Ankara'nın Afganistan başta olmak üzere bölgede oynadığı rolden övgüyle söz eden Holbrooke, "Türkiye'nin bölgeye yaptığı yardımları ve oynadığı pozitif rolü takdirle karşılıyoruz" dedi.

Davutoğlu'nun da Holbrooke'a Türkiye'nin bölgeye yaptığı yardımlar hakkında bilgi vererek, özellikle eğitim alanında ve ekonomik kalkınma konusundaki katkılar üzerinde durduğu öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun iki hafta önce Pakistan ve Afganistan'a yaptığı ziyaretten edindiği izlenimleri, ikili görüşmede Holbrooke'a ayrıntılı biçimde aktarma olanağı bulduğu da kaydedildi.