Protestoculara sert gözdağı

İran dini lideri Hamaney'in cuma hutbesinin bir benzeri Ayetullah Hatemi'den geldi. Hatemi protestocuların ölüm cezasıyla yargılanmasını istedi

Cumartesi 27.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
İran'da 12 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ikinci kritik cuma hutbesi... Geçtiğimiz cuma günü İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in cuma hutbesinde, "Protestolarınıza artık son verin" çağrısı yapmasına rağmen ertesi gün protestoların sürmesine ülkenin ikinci en yetkili merciğinden cevap geldi. Başkentte Tahran Üniversitesi bahçesinde cuma hutbesini bu kez İran Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Ahmed Hatemi verdi. Hatemi, "Protestoların ele başlarına ölüm cezası verilmeli" dedi. Hatemi, dış güçlerle bağlantılı kişi ve grupların yasa dışı gösterilerle ülkeyi istikrarsızlaştırmak istediğini, seçim sonuçlarının sadece bir bahane olduğunu söyledi.

NİDA'YI KENDİLERİ ÖLDÜRDÜ

Son günlerdeki kargaşaların asıl sorumlularının ABD ve İsrail ile doğrudan bağlantılı olduğunun belirlendiğini kaydeden Hatemi, "Yargı, bu tahrikçi ve tahripçilere karşı çok sert ve kesin önlemler alsın ki, herkese ibret olsun" dedi. Hatemi, olaylarda zayiat veren güvenlik güçleri ile gönüllü savunma gücü Besiçlere teşekkür etti, ölenler için başsağlığı, yaralılar için geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Gösteriler sırasında öldürülen ve ülkedeki protestoların sembolü olan Nida Sultani'ye de değinen Hatemi, "Nida'yı önceden planlanmış bir şekilde kendileri öldürdüler. Olay ara sokakta oldu ve İran aleyhinde kullanmak için bir malzemeye dönüştürüldü'' dedi. Güvenlik güçlerinin, ana caddedeki korsan göstericilere müdahale ettiğini hatırlatan Hatemi, "olaya ilişkin çekilen görüntülerin asılsız iddiaları boşa çıkardığını" iddia etti.