Arnavutluk sandık başında

Arnavutluk'ta halk, parlamento seçimi için bugün sandık başına gidiyor.

Pazar 28.06.2009 11:35
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 13:06
ABONE OL
Komünist rejimin 1990'da yıkılmasından sonra düzenlenen yedinci parlamento seçiminde, yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) açılan sandıklar, yerel saatle 19.00'da kapanacak.

Yaklaşık 3 milyon 100 bin kayıtlı seçmen 4 bin 800 kadar sandıkta oy kullanabilecek. Seçmenler, 34 partiden 4 bin 300 milletvekili adayı arasından 140 milletvekilini parlamentoya seçecek.

Parlamento seçimi 500 kadar uluslararası gözlemci ile 3 bin kadar yerel yetkili tarafından izlenecek.

BAŞBAKAN BERİŞA: ''VATANDAŞLAR AVRUPA PROJESİNE İMZA ATIYOR''
Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, bugün yapılan genel seçimde ''vatandaşların Avrupa projesine imza attıklarını'' söyledi.

Berişa başkent Tiran'daki Sanat Lisesinde oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşları sandık başına gitmeye çağırdı.

''28 Haziran genel seçiminde Arnavutluk vatandaşları Avrupa projesine imza atıyor'' diyen Berişa, ''vatandaşların kendi kaderleri hakkında karar alacaklarını ve bu kaderle birleşeceklerini'' kaydetti.

Bütün seçmenlerin oy kullanmasını isteyen Berişa, ''seçime katılmak için dünyanın dört bir yanından gelen on binlerce Arnavut göçmenine'' teşekkür ettiğini söyledi.

''BU SEÇİMLERLE ARNAVUTLUK'UN AB YOLU AÇILACAK''
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, bugün yapılan genel seçimlerle ''Arnavutluk'un AB yolunun açılacağını'' söyledi.

Başkent Tiran'daki Servete Maçi okulunda oyunu kullanan Topi, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Seçim gününde tüm Arnavutluk halkını selamlıyorum'' dedi.

Özellikle bu seçimleri ''Arnavutluk için çok önemli'' olarak değerlendiren Topi, ''Bu seçimlerde gelişmiş demokrasiye sahip olduğumuzu göstermeliyiz ve demokrasiyi daha da pekiştirme kararlılığımızı teyit etmeliyiz'' dedi.

AB içinde yer almak istediklerini bildiren Cumhurbaşkanı Topi, ''Arnavutluk'un AB yolu açık olmalıdır, Arnavut vatandaşları vizesiz hareket etmelidir. Bu seçimler Arnavutluk'un AB'ye giden yolu için en önemli süreç olmalıdır'' dedi.

SEÇİM MERKEZLERİNDE KAMERALI KALEMLER VE MİKRO KAMERALAR
Arnavutluk'ta halk bugün genel seçimler için sandık başına giderken, ana muhalefet Sosyalist Parti'nin seçim merkezlerinde kameralı kalemler ve mikro kameralar kullandığının ortaya çıkması tartışmalara neden oldu.

Sosyalist Parti yetkilisi Kastriot İslami, gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim merkezlerinde görevli temsilcilerine bu türden kameralar dağıtılmasının yasalara ters düşmediğini iddia etti.

İktidardaki Demokratik Parti'nin yetkilisi Maylinda Bregu ise ''Ana muhalefet Sosyalist Parti tarafından dağıtılan kameralı kalemlerin kullanılması, oy gizliliğine aykırıdır. Bu cihazların dağıtılması Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama'nın son hilesidir'' diye konuştu.

Merkez Seçim Komisyonu sözcüsü Leonard Olli de kameralı kalemler ve mikro kameraların kullanılmasının oy gizliliğine zarar verdiğini ve yasa olduğunu söyledi.Bu arada, ülke genelindeki 4 bin 800 seçim merkezinde oy kullanma işlemi sorunsuz bir şekilde sürüyor.