Batı'ya tehdit muhalife teklif

Muhalefete seçim sonuçlarını gözden geçirme komitesi için "Temsilci gönder" teklifi yapıldı. İran lideri de Batı'ya çattı: Sizi pişman ederiz

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
İran'da 'seçime hile karıştı' denilerek reformist adayların yandaşlarınca düzenlenen sokak gösterileri ile gerginleşen ortam dün Anayasa Koruyucular Konseyi'nin teklifiyle ılımlı bir yola girdi. Konsey seçimin resmi kaybedeni sayılan reformist adaylar Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi'ye kendi belirleyecekleri temcilcilerini görevlendirebilecekleri özel bir seçim sonuçları gözden geçirme komitesi kurulması teklifinde bulundu. Buna göre itiraz sahibi adaylar belirleyecekleri toplam 6 adayın isimlerini 24 saat içinde açıklamaları istendi.

'VURKAÇ DÖNEMİ BİTTİ'
Komite'nin diğer adayları da Konsey tarafından belirlenecek. Muhalefete bu adımla zeytin dalı uzatılırken Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'dan da Batı ülkeleri liderlerine tehdit geldi: Müdahaleci açıklamalarınıza devam ederseniz pişman olacaksınız... Katıldığı bir konferanstaki konuşmasında Obama'nın Musavi'ye destek veren açıklamalarına atıfta bulunan İran lideri " Ülkelerini idare edemeyen Avrupa liderlerinden beklentimiz yok, ama Obama'nın edep ve örf dışı sözleriyle içişlerimize karışmasına şaşırdık. Değişim ve diyalogdan söz ediyordu. Bu yanlışla, onların avuçları açıldı ve yüzlerindeki maske düştü. İran halkının müdahaleci açıklamalarınıza yanıtı çok sert ve pişman edici olacaktır. Vurkaç dönemi sona erdi" dedi.

FIFA'YA FUTBOLCU AÇIKLAMASI
İranlı yetkililer Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ne (FIFA) isimleri muhalefette anılan dört futbolcunun durumu hakkında bilgi verdi. İran Futbol Federasyonu'nun ismi geçen dört oyuncuyu milli takımlarından uzaklaştırdıklarını reddettiği belirtildi. FIFA'nın isteği üzerine bilgilendirme mektubu yazan İran kanadının "Hiçbir futbolcuya herhangi bir sebepten dolayı ceza verilmemiştir" dediği bildirildi. Ali Karimi, Mehdi Mahdavikia, Hosein Ka'abi ve Vahid Hashemian isimli futbolcular bu ayın 17'sinde Güney Kore'ye karşı oynanan Dünya Kupası eleme maçına bileklerinde yeşil bantla çıkmışlardı.