"Hakemler kurulu" önerisi

Pazar 28.06.2009 08:27
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 08:30
ABONE OL
İran'da seçimi kaybettiği açıklanan Cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musevi, seçimleri araştırmak için ''hakemler kurulu'' oluşturulmasını istedi.

Musevi, Anayasayı Koruyucular Konseyine gönderdiği mektupta, ''tüm adayların benimseyeceği ve dini liderlerin onaylayacağı bağımsız ve yasal bir komitenin sorunları çözebileceğini'' belirtti.

Konseyin bazı üyelerinin, seçimlerin denetimi kurallarını ihlal ettiğini ve tarafsızlık ilkesine uymadığını savunan Musevi, Konseyin seçim sonrası gelişmeleri adil bir şekilde ele alamayacağını kaydetti.
Musevi, halk nezdinde güven ortamı oluşturulması ve mevcut krizin aşılması için seçimlerin iptali ve yeniden seçimlere gidilmesi isteğini de tekrarlardı.

Bu arada, diğer itirazcı aday Mehdi Kerrubi'nin de seçimlerin iptal edilerek yeniden sandık başına gidilmesi yönündeki tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, seçime ilişkin tüm gelişmeleri araştırmak için herkesin güvenini kazanmış 6 uzman ile Musevi ve Kerrubi'nin temsilcilerinden oluşacak ''özel komisyon'' kurulabileceğini açıklamıştı.

Konsey, 6 ismin belirlendiğini, Musevi ve Kerrubi'den de kendi temsilcilerini açıklamalarını istemişti.