Korfu'da askeri işbirliği kararı

Yunanistan'ın Korfu adasında dün akşam Kafkas krizi sonrası ilk kez toplanan Rusya-NATO Ortak Konseyi'nden işbirliği kararı çıktı. Krize nokta konuldu

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Yunanistan'ın şirin adası Korfu'da 2 gün boyunca yalnızca meltem değil siyaset rüzgârı da esecek. 2 bin davetlinin katıldığı ve 300 gazetecinin izlediği adadaki siyasi maraton dün akşam Ağustos 2008'deki Gürcistan krizinin ardından ilk defa toplanan Rusya-NATO Ortak Konseyi'nin toplantısıyla başladı. Üye ülkelerin Dışişleri bakanlarını biraraya getiren toplantıdan NATO ve Rusya arasındaki askeri işbirliğine devam kararı çıktı. Afganistan, terörizm karşıtlığı ve Somalili korsanlarla mücadele konusunda işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi. Toplantı sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Segey Lavrov "Kesilen ilişkilerimizin yeniden canlandırılması ve bunun daha da geliştirilmesi için çalışılacak olması çok olumlu bir gelişmedir" dedi.

ERMENİLERLE YOL HARİTASI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nda katıldığı Korfu'daki zirveye bugün AGİT gayriresmi dışişleri bakanları toplantılarıyla devam edilecek. 2 gün sürecek toplantıların gündeminde Kafkaslar ve bu kapsamda Türkiye-Ermenistan barış sürecindeki yol haritası var. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in "Karabağ için savaşa da hazırız" açıklamasının ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan'ın bu toplantılarda Türk meslekdaşı ile konuyu görüşme zemini aradığı öğrenildi. İki bakanın bugün ikili görüşme yapması durumunda dikkatler Ermenistan ve Türkiye'nin resmen ilan etmesi beklenen yol haritasıyla ilgili yapılacak açıklamalarda olacak.

BAKOYANNİ İLE İKİLİ GÖRÜŞME

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, NATO-Rusya Konseyi toplantısının sona ermesinin ardından Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gayriresmi dışişleri bakanları toplantısının açılışının yapıldığı resmi akşam yemeğine katıldı. AGİT toplantısının yarın sabah yapılacak oturumlarına da katılacak olan Davutoğlu'nun, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

MEKİK DİPLOMASİSİ
AKŞAM saatlerinde İtalya'daki G-8 zirvesinden Korfu'ya gelen Davutoğlu bugün meslektaşlarıyla temaslarda bulunacak.İkili görüşmelerde Türkiye'nin vizyonunu anlatacak.

BERLUSCONİ CAFEYE GİTTİ
Korfu adasına gelen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi uçaktan iner inmez kortej kurallarını "ihlal" ederek hava limanındaki cafelerden birinde oturdu ve halkla sohbet etti.