A gribi yüzünden Tunus umreyi iptal kararı aldı

Tunus Din İşleri Bakanlığı, A gribine karşı önlem olarak umrenin askıya alındığını açıkladı. Mısır ve Ürdün'ün de benzer yönde karar alması beklenirken, İslam dünyası hac yolculuğunun da iptalini tartışıyor

Pazar 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Dünyayı saran A gribi (domuz gribi), hac dönemi yaklaşırken Müslüman dünyasını endişelendiriyor. Hafta sonunda bu endişelerin artmasına neden olan bir gelişme daha yaşandı. Tunus Din İşleri Bakanlığı umrenin iptal edildiğini açıkladı. Bu ilk iptal kararı büyük yankı uyandırdı. Ülkenin Din İşlerinden sorumlu Bakanı Bubaker el Azhuri, ülke halkının hastalık tehdidi yüzünden umrenin askıya alındığını belirtti. Hac konusuna da değinen Bakan, çekiliş sonrası gitmeye hak kazananların 2 kez çok sıkı sağlık kontrolünden geçirileceğini bildirdi. Mısır ve Ürdün'ün de benzer karar alması bekleniyor. Hatta ülkeler bu yıl haccın da iptal edilmesi üzerinde duruyor. Cezayir ise umre veya haccın iptali için sadece dini yetkililerin değil, sağlık uzmanlarının da desteğinin gerekli olduğunu belirtiyor. Umre veya haccın iptalinin söz konusu olmadığını belirten Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Şeyh Abdüllaziz El Şeyh, A gribiyle ilgili korkuların yersiz olduğunu, şirketlerin ürünlerini satmak için panik yaratmaya çalıştığını söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri 3 milyon Müslüman'ın sağlığı için grip tehdidi geçene kadar hac ve umrenin ertelenmesini destekliyor. Sağlık Bakanlığı ise geçtiğimiz günlerde Türkiye'de hac seyahatinin yasaklanmasının söz konusu olmadığını, bakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili sürekli iletişim içinde olduğunu açıklamıştı.

BRİTANYA'DA İKİNCİ ÖLÜM

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Akdeniz'e sahili bulunan Arap ülkeleriyle ve Ortadoğu ülkelerinde A gribi vakalarının arttığını açıkladı. İsrail'de hafta sonunda 49 yeni vaka ortaya çıkarken vaka sayısı 454'e ulaştı. Batı Şeria'da ise ABD'den dönen bazı Filistin vatandaşlarının virüsü ailelerine bulaştırdığı ve 11 kişide hastalık görüldüğü açıklandı. WHO'nun 27 Haziran verilerine göre, en çok vakaya rastlanan ülkeler, Suudi Arabistan (62), Mısır (50), Kuveyt (26), Lübnan (25), Bahreyn (15, Ürdün (15)), Irak (10), Katar (10). Britanya'da A gribi nedeniyle dün ikinci ölüm vakası yaşandı. İskoçya'da hastanede tedavi altında olan 73 yaşındaki bir adam hayatını kaybetti. İngiltere'de devam eden Glastonbury müzik festivalinde iki İngiliz üniversite öğrencisi ve 10 yaşındaki bir erkek çocuğu şüphe üzerine hastaneye kaldırıldı. Öte yandan İspanya'nın Trinidad ve Tobago adasında son üç günde kaydedilen 22 yeni vakayla gribe yakalananların sayısı 59'a, Sırbistan'da 10'a, Endonezya'da ise 8'e yükseldi. WHO verilerine göre yaklaşık 60 bin kişi resmen A gribine yakalandı, 263 kişiyse bu nedenle öldü. ABD'de ise yaklaşık bir milyon kişinin hastalığa yakalandığı sanılıyor.