Çözüm mutabakatı

Yunanistan'daki AGİT toplantısında Türk ve Yunan Dışişleri bakanları arasındaki görüşmeden sorunların çözümü için 'tam mutabakat' çıktı. Ankara-Erivan ilişkisinde ise yol alınamadı

Pazartesi 29.06.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Gürcistan krizinin ardından ilk defa NATORusya Konseyi'nin toplandığı ve Avrupa'nın yeni güvenliğinin masaya yatırıldığı Korfu'daki gayriresmi AGİT Dışişleri Bakanları toplantısında Türk-Ermeni sürecinde frene basıldı ancak Türk-Yunan sürecinde diyaloğun arttırılması benimsendi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunan meslektaşı Dora Bakoyanni'nin Korfu adasındaki görüşmesinden "tam mutabakat" çıktı. Davutoğlu, bu uzlaşmayı "sert aktör" prensibi yerine ilişkilerde "yumuşak aktörü" benimseyeceklerini belirterek açıkladı. İki ülke, mülteci sorununda, azınlıklarda, Kıbrıs sorununun çözümünde Ege'deki farklılıklara işbirliği yapmaya karar verdi. Görüşmede Ege'deki savaş uçaklarının yarattığı sorunlara de değinildiği belirtildi. Davutoğlu, görüşmenin ardından Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği için şu mesajları verdi: -Tabii ki görüş ayrılıklarımız var, bunlara saygı duyarak daha kolay sorunlar aşılabilir. -Azınlıklar konusunda krizlere odaklanmaktansa üst düzey siyasi diyaloğun sürdürülmesi önemli. Azınlıklar bizi birbirimize bağlayan köprülerdir. -Heybeli Ada ve Türk azınlıkların hakları konusunda iki ülke için talep ve cevap veren ülke tanımını doğru bulmuyorum. -Mülteci sorunu sadece iki tarafı ilgilendiren bir sorun değil, küresel bağlamda tedbir alınması gereken bir sorun. Biz mağdur olan iki ülkeyiz.

KARABAĞ AŞILAMADI

Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre'nin arabuluculuğunda başlayan görüşmelerde ise iki ülke Yukarı Karabağ sorununu Korfu'da aşamadı. Davutoğlu, önceki gün akşam Ermeni meslektaşı Edward Nalbantyan ile el sıkıştı ama dün gün boyunca ikili görüşme yapmaktan kaçındı. İki bakan yan yana odalarda ikili görüşme yapmalarına karşın, Yol Haritası'nı uygulamaya koyacak olan anlaşmaların imzalanması için biraraya gelmedi. İsviçre Dışişleri Bakanı Calmy-Rey'in taraflarla yaptığı görüşme de 2 aydır donmuş bulunan düğümü çözmedi.