Domuz gribi Brezilya'da da can almaya başladı

Influenza A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi Brezilya'da da can almaya başladı

Pazartesi 29.06.2009 09:05
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009 09:13
ABONE OL
Brezilya Sağlık Bakanı Jose Gomes Temporao, daha önce Arjantin'de virüsü kaptığı bilinen 29 yaşındaki hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Temporao, hastanın 15 Haziranda Arjantin'de iken virüsü taşıdığının belirtilerinin öğrenildiğini, 19 Haziranda ülkeye dönen Brezilyalı hastanın hastaneye kaldırıldığını anlatarak, ancak tedaviye rağmen hayatını kaybettiğini söyledi.

Bakanlık, daha önce yaptığı açıklamada da özellikle Arjantin ve Şili'ye gidecek vatandaşlarını bu konuda uyarmıştı.

BATI ŞERİA VE FİLDİŞİ SAHİLİ'NDE VİRÜS VAKALARI
Öte yandan, Filistinli yetkililer Batı Şeria'da 7 kişide daha virüs bulunduğunu bildirdi.

Batı Şeria'daki Filistin yönetimi Sağlık Bakanı Fethi Ebu Muhli, bölgedeki Barka köyünde ABD'den dönen iki kardeşin virüs taşıdığının ve bunu akrabalarından 5 kişiye daha bulaştığının belirlendiğini söyledi.

Muhli, yeni 7 vakanın ciddiyeti bulunmadığını belirtirken, Batı Şeria'daki doğrulanmış vaka sayısı da 11'e yükseldi.

Afrika'nın batı kesiminde yer alan Fildişi Sahili'nde de iki doğrulanmış vaka açıklandı.

Ülkenin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kendi klinik kontrollerinde vakaların önceden doğrulandığını, ancak bunun Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da doğrulanması üzerine kamuoyuna açıkladıklarını kaydetti.

Söz konusu vakaların ilkinin 19 Haziranda Brüksel'den gelen bir yolcuda belirlendiğini bildiren yetkililer, ikinci vakanın da 4 gün sonra ve ilk vakanın bir yakınında saptandığını dile getirdi.

Yetkililer, söz konusu vakaların 38 kişilik bir akraba toplululuğunun Belçika Havayollarına ait bir uçakla ülkeye gelmesinin ardından ortaya çıktığını, bu nedenle uçaktaki 150 kişinin tıbbi gözlem altına alındığını bildirdi.