"Bu hükümet meşru değil"

İran'ın eski Meclis Başkanı Hüccetülislam Mehdi Kerrubi, son seçimleri kazandığı açıklanan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın hükümetini meşru görmediğini belirterek, mücadeleye devam edeceğini açıkladı.

Kerrubi, partisinin internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Bu hükümeti meşru görmüyorum ve her türlü yolu kullanarak mücadeleme devam edeceğim" dedi.

Eski Meclis Başkanı, "Reform yanlısı grup ve kişilerle işbirliğine hazır olduğunu" da belirtti.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan Kerrubi'nin, seçimi 4. sırada bitirdiği açıklanmıştı.

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, Pazartesi günü, seçim sonuçlarına yapılan itirazların incelenmesi sonucunda, seçimin sonucunu değiştirecek bir kusura rastlanmadığını, bu nedenle Mahmud Ahmedinejad'ın son cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığının kesin olduğunu ilan etmişti.

MUSEVİ, YENİ HÜKÜMETİ "GAYRİMEŞRU" OLARAK NİTELENDİRDİ
İran'da cumhurbaşkanı seçimlerini kaybeden reformcu aday Mir Hüseyin Musevi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yeni hükümetini gayrimeşru olarak nitelendirdi.

Musevi, internet sitesinde yaptığı açıklamada, 12 Hazirandaki seçimlerin ardından düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanları kastederek, İranlı yetkililerden gözaltındaki "devrim çocuklarını" serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

Reformcu lider Musevi, açıklamasında ayrıca bazı gazete ve internet siteleri üzerindeki yasağın kaldırılmasını istedi.

İran'da 12 Haziranda yapılan cumhurbaşkanı seçimini Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ikinci kez kazanmıştı.

Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı yönünde cumhurbaşkanı adayları Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi'nin itiraz ve şikayetlerini araştıran Anayasayı Koruyucular Konseyi, ülke genelinde rastgele seçilen sandıklardan yüzde 10'luk oyun yeniden sayıldığını ve sonuçları etkileyecek ciddi bir usulsüzlük yapılmadığını açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN