Kanada'da ölü sayısı 27'ye çıktı

Kanada'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamada, Toronto'da 81 yaşındaki bir kişiyle, Quebec eyaletinde 25 yaşındaki bir gencin hastalıktan yaşamını yitirdiği belirtildi.

Açıklamada, ülke genelinde H1N1 virüsü saptanan 8 binin üzerindeki hastadan 550'sinin hastanelerde tedavi altında olduğu kaydedildi.

Bu arada Kanada İstatistik Kurumunun yayımladığı verilere göre, ülke genelinde her yıl ortalama 20 bin kişi mevsim gripleri nedeniyle hastanelere başvuruyor ve bunlardan 4 ila 8 bini bu yüzden yaşamını yitiriyor.

MEKSİKA'DA H1N1 ZİRVESİ

Öte yandan Meksika'nın Cancun kentinde "Uluslararası Domuz Gribi Zirvesi" yapılıyor. 3 Temmuza kadar devam edecek zirvede, salgınla mücadele eden ülkeler karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacak.

Toplantıya Kanada adına katılan Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, Cancun toplantısının salgının ve virüsün kontrol edilmesi ve gelecekte yapılacak çalışmalar açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

MACARİSTAN'DA 3 YENİ VAKA

Macaristan'da da 3 yeni domuz gribi vakası tespit edildi.

Macaristan Devlet Sağlık Örgütü Başhekimi Ferenc Falusi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, bugün tespit edilen 3 domuz gribi vakasıyla ülkede bu virüsü taşıyanların sayısının 11'e çıktığını söyledi.

Ülke genelinde domuz gribi taramalarının aralıksız sürdüğünü belirten Falusi, 3 kişinin tedavilerine ve bu kişilerle aynı ortamda bulunanların aranmasına başlandığını bildirdi.

Domuz gribi virüsü taşıyan diğer kişilerin tedavilerinin sürdüğü, bu kişilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı da kaydedildi.

BİZE ULAŞIN