Kıbrıs'ta domuz gribi artıyor

KKTC Sağlık Bakanlığı, Domuz Gribi şüphesiyle 10 kişiden alınarak, Ankara Türkiye Cumhuriyeti Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsüne gönderilen numunelerden 4 tanesinde H1N1 virüsüne rastlandığını açıkladı.Böylece KKTC'deki Domuz Gribi vakası 6'ya yükseldi.

4 hastadan 3'ünün, daha önce H1N1 virüsü taşıdığı açıklanan hastaların aile fertleri olduğu belirtildi.Dördüncü vakanın ise Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde görevli bir hemşire olduğu açıklandı. Bu şüpheli 4 hastaya da, sonuç kesinleşmeden, önceki gün itibariyle koruyucu tedavinin başladığı kaydedildi.

Hastaların Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde özel olarak ayrılan odalarda kontrol altında tutulduğu ve tedavilerinin sürdüğü de ifade edildi.

Hastanelere başvuran tüm şüpheliler için üst düzeyde önlem alındığı ve gerekli işlemlerin gecikmeden yapıldığı da belirtildi.

KIBRIS RUM KESİMİNDE DOMUZ GRİBİNE YAKALANANLARIN SAYISI 58'E ULAŞTI
Kıbrıs Rum Kesiminde 10 yeni domuz gribi vakası daha saptandı. Böylece H1N1 virüsü bulaştığı kesinleşen vaka sayısı 58'e yükseldi.

Kıbrıs Rum radyosu, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya dayanarak yeni saptanan 10 vakadan 8'inin Kıbrıslı Rum olduğunu duyurdu. Güney Kıbrıs'ta bugüne kadar toplam 123 kişiye laboratuar ortamında test yapıldı ve bunlardan 58'inin H1N1 virüsü taşıdığı kesinleşti.
BİZE ULAŞIN