Müsteşar Apakan BM Daimi Temsilcisi

Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan BM Daimi Temsilcisi olarak atanacak. Yerine Feridun Sinirlioğlu'nun geçmesi bekleniyor

Türkiye'nin geçici BM Güvenlik Konseyi üyeliği nedeniyle emeklilik yaşını doldurmasına rağmen görev süresi "Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı" olarak uzatılan Büyükelçi Baki İlkin, sonunda Ankara'ya dönüyor. 5 Temmuz'da Türkiye'ye kesin dönüş yapacak olan İlkin'in yerine ise 2007'den bu yana Dışişleri Müsteşarlığı görevini sürdüren Ertuğrul Apakan atanacak. Apakan'dan boşalacak koltuğa Müsteşar Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu'nun atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Sinirlioğlu, kıdem olarak genç olmasına karşın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gibi Ortadoğu konusunda uzman bir isim. Dışişleri Müsteşarlığı görevini bırakacak olan Apakan'ın gelecek ay sonunda New York'a gideceği ve Eylül ayında yapılacak olan Genel Kurul toplantıları öncesinde çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

ERGİNAY BAKAN DANIŞMANI

Dışileri Bakanı Davutoğlu, Pekin'e büyükelçi atanan Murat Esenli'nin yerine kendisine danışman olarak Riyad 1. Müsteşarı olan Cihat Erginay'ı seçti. Erginay, Davutoğlu ile çalışmaya başladı. Baki İlkin Ekim 2008'de 65 yaşını doldurarak zorunlu olarak emekli oldu. Bu sırada Türkiye'nin Güvenlik Konseyi üyeliği için seçimler olunca Ankara, İlkin'in görev süresini uzatmak için "Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı" formulünü buldu. İlkin 6 aylık görevini doldurup dönmek istediğini bildirmişti. Davutoğlu, dönüş için düğmeye bastı.
BİZE ULAŞIN