"İsrail savaş suçu işledi"

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze saldırısında bin 400 masum Filistinli sivili katlettiğine dikkat çekti.

İsrail'in Gazze saldırısına ilişkin bugün bir rapor açıklayan örgüt, İsrail'in savaş suçu işlediğinin altını çizerken Hamas'ın da bu suçun ortağı olduğu vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün yayınladığı rapor bugüne kadar Gazze saldırısı üzerine hazırlanmış en kapsamlı rapor olduğu belirtildi. İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği vurgulanan raporda, "İsrail'in Birleşmiş Milletler ile işbirliğine gitmede başarısız olması ve kendi askeri saldırısını sorgulamaktan kaçınması operasyonun şeffaf olmasından kaçındığı anlamına gelmektedir." denildi. Kapsamlı rapor Af Örgütü adına bölgede uzun süre incelemelerde bulunan Donatella Rovera tarafından yazıldı. İsrail'in Birleşmiş Milletler ile işbirliği yapması için uluslararası topluma çağrıda bulunan Af Örgütü, "Başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplum bütün gücünü kullanarak İsrail'in ihtilafa en iyi çözümü sunan BM ile işbirliği yapması için baskı yapmalıdır." ifadelerini vurguladı.

Hamas ve Filistinli diğer silahlı grupların da suça iştirak ettiklerini gösteren dellillerin bulunduğuna dikkat çeken rapor, özellikle Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırıları sonucunda 3 İsrailli sivilin öldüğü, yüzlerce kişinin evlerini terketmek zorunda kaldığını ve bunun da bir savaş suçu olarak "kabul edilemez" olduğunun altını çizdi.

"İSRAİL SİVİL HALKA KARŞI MUHAREBE SİLAHLARI KULANDI"
Af Örgütü tarafından bölgede incelemelerde bulunan askeri ve araştırma uzmanları ile bazı delegelerin atandığı kişilerce hazırlanan raporda İsrail'i eleştirmeye devam eden Donetella Rovera, İsrail'in küçük bir bölgeye sıkışan sivillere karşı savaş sırasında kullanılan muharebe silahlarını kullandığını rapor etti.

"Gazze üzerindeki saldırılar eşi görülmemiş" tabiri kullanılan raporda aralarında 300 çocuğun da bulunduğu toplamda bin 400 masum silahsız sivilin İsrail saldırısında hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Saldırıda yüksek-duyarlı silahların kullanıldığına dikkat çeken Af Örgütü, bu silahların hedefte bulunan objeleri en ince detaylarına kadar gösterdiğini ve bu silahların sivil bir halka karşı kesinlikle kullanılmaması gereken silahlar olduğunu aktardı.

"ÖLENLERİN ÇOĞU EVLERİNDE UYUYORDU"
Birçok ölen sivilin Hamas militanlarını korudukları ya da saldırıda yanlışlıkla bombardımana yakalanan siviller olduklarının doğru olmadığını yazan raporda, "Ölenlerin birçoğu ne militanları koruyordu ne de çapraz ateşe maruz kalan sivillerdi. Birçoğu gece evlerinde uyurken saldırıya uğrayıp hayatları kaybettiler.
Bir kısmı bahçelerinde ya da çatılarında otururken bombardımana hedef oldular. Yaralıları taşıyan ilk yardım ve ambulans ekipleri saldırıya uğradılar." denildi. İsrail'in verdiği hasarı eleştiren raporda ayrıca 3 bin evin yok edildiğini ve 20 bin evin de zarar gördüğü açıklandı.

"İSRAİL VE HAMAS'A SİLAH SATIŞI VE SEVKİYATI DURDURULSUN"
İsrail ve Hamas'ı sert bir şekilde eleştirmeye devam eden Af Örgütü, şöyle devam etti: "İsrail son beş aydır Af Örgütü'nün bulgularına ve çağrısına henüz olumlu bir cevap vermiş değil. Her iki taraftada olumlu değişimle görülmüş değil. Evrensel hukuka göre devletler uluslararası hukuka saygılı olmalılar ve suçluların gerekli cezayı almaları için incelemelere izin vermeliler. Bütün dünya ülkeleri tehlike ortadan kaldırılıncaya kadar İsrail'e ve Hamas'a yapılan her türlü silah satışı ve sevkiyatını durdurmalılar."

HAMAS: "RAPOR DENGESİZ VE PROFESYONELLİKTEN UZAK"

Hamas, Uluslararası Af Örgütü'nün "savaş suçu" işlemekle itham ettiği rapora tepki göstererek, bunun "dengesiz" ve "profesyonellikten uzak" bir rapor olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, 117 sayfalık raporunda, İsrail'in geçtiğimiz kış aylarında Gazze'ye düzenlediği bombardımanda her iki tarafın da savaş suçu işlediğini duyurdu. Örgütün raporunda, İsrail ordusunun sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, topçu ateşi ve fosfor bombası gibi yöntemlere başvurduğunun altı çizildi. Örgüt, geçen yılın son günlerinde düzenlenen ve üç hafta süren hareket boyunca yüzlerce sivilin nokta atışı yapan silahlarla öldürüldüğünü, bazı sivillerin ise yakın mesafeden açılan ateşlerle hayatlarını kaybettiğini belirtiyor. Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in güneyine yönelik roket saldırılarında ise Hamas'ın savaş suçu işlediğini öne sürdü.

Gazze Şeridi'ni kontrol altında bulunduran Hamas'ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ve Fevzi Berhum, Uluslararası Af Örgütü'nün suçlamalarını reddederek, mağdur olan tarafın Gazzeliler olduğunu vurgulayarak, raporun, hiç bir Hamas yetkilisinin görüşüne başvurulmadan hazırlandığını ifade etti.

Ebu Zuhri, raporda, İsrail'in Gazze'de meydana getirdiği tahribat, ciddi suçlar ve işgalin göz ardı edildiğini savunarak, raporun Filistinliler'in işgale karşı direnme hakkını reddeden bir anlayışla kaleme alındığını söyledi. Hamas sözcüleri, uluslararası hukukun işgal edilen yerlerde bulunan insanların haklarını korumakla yükümlü olduğunu hatırlattı. Gazze'ye silah sokulması ile ilgili iddialar hakkında ise sözcü Berhum, "Bu büyük bir yalandır. Bu, ablukanın devam ettirilmesi ve daha da sıkılaştırılması konusunda uydurulan bir yalandır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN