Haber turu...

İsveç-Fransa arasına Türkiye girdi
Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralan İsveç ile Fransa ilişkilerinin Türkiye yüzünden gerildiği iddia edildi. Fransız Le Figaro gazetesindeki "Türkiye, Fransa ile İsveç arasında gerilim kaynağı" başlıklı yazıda İsveç'in Türkiye'nin AB üyeliği konusunda olumlu yaklaşımının Fransa'yı kızdırdığı belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen açıklamalarının ardından, bu ülkeyi yapacağı ziyareti ertelemesine dikkat çekildi.

Türkiye ile üç başlık açılabilir
AB Dönem Başkanı İsveç'in Lefkoşa Büyükelçisi İngemar Lindahl, Türkiye ile müzakerelerde, "Sosyal Politika", "Çevre" ve "Rekabet" başlıklarının açılmasına çalışacaklarını söyledi. Lindahl, Türkiye'nin bu süreçte bazı yasal hazırlıkları yapması gerektiğine de dikkat çekti. Lindahl, Kıbrıs'ta çözüm sonrası dönemde AB'nin, müktesebatın tüm adada hızla uygulanabilmesi için çok büyük bir rol üstleneceğini de sözlerine ekledi.

Atom Ajansı'na Japon başkan
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın yeni başkanı Japon diplomat Yukiya Amano oldu. Dünkü oylamada seçilen Amano, İran gibi uranyumu yalnız sivil amaçlarla değil, aynı zamanda nükleer silah üretmek için de zenginleştirdiklerinden şüphelenilen ülkelere daha fazla baskı uygulanmasını hedefliyor. Amano, başkan seçilmeden önce ilgili ülkelere saygıyla yaklaşılması ve sorunların yapıcı müzakerelerle çözülmesi gerektiğini belirtmişti.

Halk devriyesine güvenoyu çıktı

Silvio Berlusconi hükümetinin hazırladığı güvenlik paketi dün Senato'daki güven oylamasında 124'e karşı 157 lehte oyla geçti. Kanun gücünde kararnameyle sivillerin organize ettiği devriyeler yasal kılındı. Kaçak göç suç haline getirildi. Yasanın fikir babalarından İçişleri Bakanı Roberto Maroni, "Vatandaşlar için düşünülmüş bir yasa" dedi. Muhalefet partisi Demokratik Parti'nin Senato Başkanı Anna Finocchiara ise "yasadışılığın" teşvik edildiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN