Rusya-ABD askeri anlaşma imzalayacak

ABD Başkanı Barack Obama'nın 6-8 Temmuz'da Moskova'ya gerçekleştireceği ziyaretle ilgili tüm çalışmalar hızla sürdürülüyor.

Cumartesi 04.07.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 04.07.2009 08:16
ABONE OL
Kremlin danışmanı Sergey Prikhodko, iki ülkenin askeri alanda silahların kontrolü ile ilgili çerçeve bir anlaşma imzalayacaklarını söyledi. Bir anlaşma da Afganistan'a Rusya üzerinden, askeri malzeme sevkıyatının yapılması ile ilgili parafe edilecek.

Prikhodko, imzalanacak askeri anlaşmaların, Rusya'nın Gürcistan'la gerçekleştirdiği savaşın ardından durdurulan iki ülke askeri ilişkilerinin yeniden başladığı anlamına geldiğini söyledi. Prikhodko konu ile ilgili hazırlıkların ABD Genelkurmay başkanı Michael Mullen'in Moskova temasları sırasında hazırlandığını belirtti.

Kremlin danışmanı, Afganistan'a havadan ve karadan askeri malzeme sevkıyatı ile ilgili anlaşma sağlanacağını, ancak askeri personelin buna dahil olmadığını kaydetti. ABD liderliğinde bölgede görev yapan Uluslar arası Güvenlik Gücü (ISAF)'ın 62 bin askeri bulunuyor. Afganistan'da operasyonlarını hızlandıran Obama yönetimi, bölgede bulunan askeri kapasitesini de artırmayı planlıyor.

Yıl sonunda süresi dolacak stratejik silahlarda indirim anlaşması (START-1) ile ilgili de çerçeve anlaşma hazırlanmış durumda. Prikhodko, Moskova'nın anlaşma sağlanması konusunda ümitli olduğunu söylerken, Kommersant gazetesi konu ile ilgili detay bilgiler verdi. Yeni anlaşmaya göre taraflar en fazla 1500-1600 aktif başlık ve 1100 taşıma sistemine sahip olacaklar. Ancak Rusya'nın nükleer başlıkların 1700'ün altına düşmesine karşı olduğu ve yeni anlaşmanın füze kalkanı ile irtibatlı hale getirilmesini istediği kaydediliyor.