AGİT: Savaştan Hitler kadar Stalin de sorumlu

Parlamenterler meclisinin SSCB'nin, 2. Dünya Savaşı'ndan Nazi Almanyası kadar sorumlu olduğunu öne süren kararı Moskova'yı kızdırdı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesinde Sovyetler Birliği ile Nazi Almanyası'nın sorumluluklarını eş sayan karar tasarısını kabul etmesi Moskova'da tepki yarattı. Ruslar kararı "Avrupa'yı Hitler'den kurtardığımızı unuttular" şeklinde yorumladı. Parlamenterler meclisinde kabul edilen tasarı, 23 Ağustos gününün Nazizm ve Stalinizm kurbanlarını anma günü kabul edilmesi çağrısını da içeriyor.

"AVRUPA'YI KURTARDIK"
Bu günün seçilme sebebi ise, içerdiği gizli protokol ile Doğu Avrupa'yı Almanya ve Sovyetler Birliği arasında etki alanlarına bölen Molotov-Ribbentrop Saldırmazlık Paktı'nın 23 Ağustos 1939'da imzalanmış olması. Kararda ayrıca insanlığa karşı suç işlendiği belirtilerek, gizli arşiv belgelerinin incelenmesi isteniyor. AGİT'in, Rusya'nın itirazlarına rağmen Nazizm ve Stalinizmi bir tutan kararı kabul etmesi, Moskova'da büyük tepki yarattı. AGİT'teki Rusya delegasyonunun Başkanı Aleksander Kozlovskiy kararı, "Rusya karşıtı ve aşağılayıcı. Avrupa'yı faşizmden Stalin dönemindeki Sovyetler'in kurtardığını unuttular" şeklinde yorumladı. Başbakan Putin liderliğindeki Birleşik Rusya Partisi, bir süre önce Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası ile bir tutulması fiillerine 3 yıl hapis cezası öngören bir yasa tasarısı hazırlatmıştı.

PUTİN'İN CEVABI: AYAKLARIMIZ YERE SAĞLAM BASIYOR
ABD Başkanı Barack Obama'nın 6-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği Rusya ziyareti öncesi liderler arasındaki söz düellosu iyice kızıştı. Obama'nın dün kendisiyle ilgili söylediği "Medvedev ve ben geleceğe bakıyoruz, ama Putin'in bir ayağı geçmişte. Soğuk Savaş yöntemlerini artık bırakmalı" sözlerine Putin'den yanıt gecikmedi. Rusya Başbakanı, "İki ayağımız üzerinde sağlamca duruyor ve geleceğe bakıyoruz" şeklinde konuştu. Öte yandan, Kremlin danışmanı Sergey Prikhodko, ziyaret sırasında iki ülkenin askeri alanda silahların kontrolü ile ilgili bir çerçeve anlaşma imzalanacağını doğruladı. Ayrıca ABD silahlarının Rusya üzerinden Afganistan'a sevk edilmesini öngören bir anlaşma imzalanacağı belirtiliyor. Bu arada İngiliz Guardian gazetesi, Obama'nın ziyareti sırasında Putin'e muhalifliğiyle tanınan Novaya Gazeta'ya bir röportaj vereceğini iddia etti.

BİZE ULAŞIN