Tarihi zirve ile yeni başlangıç

Obama, bugün başlayacak ziyaretiyle Rusya ile ilişkileri "yeniden başlatmak" istiyor. Çok sayıda konunun masaya yatırılacağı görüşme, her iki ülke tarafından da ikili ilişkilerin geliştirilmesi için "tarihi bir fırsat" olarak görülüyor

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da iki ülke arasında yeni bir başlangıç yapmaya çalışacak. Obama'nın 2 gün sürecek ziyareti, son 7 yıldır gerçekleştirilen ilk kapsamlı Rus-Amerikan Zirvesi olma özelliğini taşıyor. İktidara gelmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkileri "yeniden başlatmak'' istediğini sık sık vurgulayan Obama, Rus Vesti televizyonuna verdiği mülakatta "İlişkilerimizi yeniden başlatacak 'reset' düğmesine basmak için Moskova'ya geliyorum" dedi.

GÜNDEM YOĞUN

Obama, ABD'nin Rusya'ya saygı duyduğunu ve eşitlerarası bir ilişki kurmak istediğini söyledi. ABD Başkanı ayrıca iki ülke arasındaki ilişkilerin uluslararası topluluğun istikrar ve refahı açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Obama ayrıca ilişkileri geren füze kalkanı projesinin Rusya'ya değil İran'a karşı olduğunu belirtti. İlk kez Londra'daki G-20 Zirvesi'nde bir araya gelen iki liderin, nükleer silahsızlanmadan Doğu Avrupa'ya kurulması planlanan füze kalkanına, Afganistan'dan İran'a, Irak'tan Gürcistan'a ve NATO genişlemesine kadar pek çok konuyu ele alması bekleniyor.

SİLAHLAR MASADA
İki liderin Stratejik Silahların İndirimi Antlaşması'nın (START) yerini alacak bir çerçeve belgesini imzalayacakları önceki gün Kremlin tarafından doğrulanmıştı. Taraflar ayrıca Afganistan'a Rusya üzerinden, askeri malzeme sevkıyatının yapılmasını mümkün kılan bir anlaşma da imzalayacak. Moskova'ya eşi Michelle ve iki kızı ile birlikte gelecek olan Obama'nın ilk durağı Kremlin olacak. ABD Başkanı burada Rusya lideri Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'le ayrı ayrı görüşecek.

10 BİN KİŞİ KORUYACAK
Obama'nın Rusya ziyaretinde Kremlin'e birkaç dakika mesafedeki Ritz- Carlton otelinde kalması bekleniyor. Ancak başkanın son anda güvenlik nedeniyle fikir değiştirerek Kremlin'in lüks misafirhanesinde veya Marriott Grand Hotel'de kalabileceği belirtildi. Öte yandan, tarihi ziyaret öncesi güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Moskova hava sahasındaki uçuşlara kısıtlama getirildi, çevik kuvvet ve özel birliklerden oluşan 10 bin kişilik bir ordu Obama'nın güvenliği için tahsis edildi.

OBAMA GÖZALTINA ALINMIŞTI
ABD Başkanı Obama'nın önceki Rusya ziyareti olaylı olmuştu. 2005 yılında henüz senatörken Rusya'nın Ural bölgesindeki Perm kentine gelen Obama'nın uçağı, Rus İstihbarat Birimi (FSB) tarafından üç saatliğine kuşatılmıştı. Bu süre içinde güvenlik birimleri uçağın diplomatik statüsünü tespit etmiş ve uçak ancak bu sayede Ukrayna'nın başkenti Kiev'e hareket edebilmişti. Öte yandan Obama, dün yazarları kuşkulu cinayetlerde öldürülen liberal Novaya gazetesine bir mülakat verdi.

OBAMA, GÜL'E TELEFON ETTİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya ziyaretinden saatler önce bir telefon görüşmesi yaptı. Çankaya'nın talebi üzerine yapıldığı belirtilirken konuşmanın ana gündemini Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin oluşturduğu kaydedildi. Gül'ün Hazar ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacak Nabucco projesine vurgu yaptığı konuşmada, Karabağ sorununun da değerlendirildiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN