'START' ile başladılar

ABD Başkanı Obama Rusya ziyaretinin ilk gününde Medvedev ile görüştü. İki lider nükleer silahların azaltılmasını öngören "START 1" anlaşmasının taslağı üzerinde fikir birliğine vardı...

ABD Başkanlığı koltuğuna oturduğu günden bu yana selefi Bush'un dış politikadaki 'şahin' vizyonuna 'diyalog ve değişim' sloganlarıyla yeni açılımlar getirmeye çalışan Barack Obama dün gündemi haftalardır konuşulan Rusya ziyaretine başladı.

'ÇOK ÇALIŞACAĞIZ'
Müslüman dünyaya Kahire'de yaptığı konuşmayla diyalog penceresi açan Obama bu kez Bush'un ortaya attığı AB'ye füze kalkan sistemi projesine tepki gösteren, Kafkas krizi sonrası NATO ile gerilim yaşayan Rusya'yı yumuşatmak için Moskova'daydı. Meçhul askerler anıtını ziyaretinin ardından Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile görüşen Obama gazetecilere "Çok çalışarak sıra dışı adımlar atacağız" dedi. Görüşmede üzerinde anlaşıldığı açıklanan ilk gündem maddesi ise Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (START 1) taslağı üzerinde anlaşıldığının duyurulması oldu. Anlaşmaya göre nükleer savaş başlıklarının 1500-1675'e azaltılması, başlıkları taşıyan füzelerin de 500- 1000 adete indirilmesi kararı alındı. İmzalanan belgede "Rusya ve ABD Başkanları, ülkelerindeki stratejik saldırı silahlarının sınınlandırılmasıyla ilgili karar alarak, önümüzdeki dönem içinde yeni hukuki anlaşma imzalamayı taahüt eder"denildi. Görüşme sonrası basının karsışına çıkan iki liderden Medvedev, ABD ile Füze Kalkanı konusundaki farklılıklarının hala sürdüğünü belirterek "Aramızdaki bir dizi konudaki farklılıklar sürüyor" dedi. Obama ise Gürcistn'ıntoprak bütürlüeüne yönelik destenğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN