"Çin, Uygurları sömürüyor"

Fransa, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylar hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak Fransız basını Sincan'daki gelişmeleri gündemine taşımaya devam ediyor.

Fransa'nın en çok satan gazetelerinden Le Monde, bugünkü editoryal köşesini Sincan'da yaşananlara ayırdı. Yazıda Çin yönetiminin Uygurlara karşı uyguladığı politikanın, sömürgecilik olduğu dile getirildi. Bölge halkına ekonomik refah ve çağdaşlık getirdiğini iddia eden Çin hükümetinin, 20. yüzyılda Avrupalıların Asya'da yaptığını tekrar ettiği kaydedildi.

Tibet'e olduğu gibi Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne de Han Çinlilerinin yerleştirilmesi ve yerel halkların azınlık durumuna düşürülmesinin tepki oluşturduğu belirtilen yazıda, Çin'in baskılarının bundan sonra öfkeyi dindiremeyeceği savunuldu.

Bu arada, Paris'te yaşayan Uygurlu Türkler, Sincan olayları sonrasında ilk protesto gösterilerini dün Trocadero Meydanı'nda düzenledi. 50'nin üzerinde Uygur Türk'ü uluslararası toplumdan yardım isteyerek, Uygur halkına yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulundu.

FRANSA, TİBET KONUSUNDA GERİ ADIM ATMIŞTI
Fransa'da 2008 Pekin Olimpiyatları öncesinde Çin'e yönelik eleştiriler doruk noktaya ulaşmıştı. Olimpiyat ateşinin Paris'ten geçiş töreni Tibetli göstericilerce sabote edilmişti. Haftalarca süren 'Tibet'e özgürlük' gösterilerinde, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Fransız hükümetinden Çin'e karşı boykot uygulamaları istenmişti.

Çin'i sert şekilde eleştiren Sarkozy, olimpiyatları boykot edebileceklerini işaret etmişti. Ancak Çin'in diplomatik ve ekonomik tehditleri sonucunda Sarkozy, olimpiyat oyunlarının açılış seremonisinde Pekin'de hazır bulunmuştu. Çin hükümetine birçok kez Tibet konusunda uyarılarda bulunan Nicolas Sarkozy, Fransa'ya ziyarete gelen Tibet'in dinî lideri Dalay Lama ile görüşememiş, eşi Carla Bruni-Sarkozy'yi görevlendirmişti.

Fransa'da Çin'e yöneltilen en büyük suçlamalar arasında insan hakları, ifade özgürlüğü, azınlıklar ve siyasi mahkumlara yapılan muamele konuları yer alıyor.

BİZE ULAŞIN