Sarkozy'den İran'a yaptırım uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-8 zirve toplantısında yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programına ilişkin Batı ile yaşadığı uyuşmazlığı çözmek için Eylül ayına kadar süresi olduğunu, aksi takdirde daha sert müeyyidelerle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Yaptırımların sertleştirilmesi konusunda acele edilmemesi yönünde gayret sarfettiklerini belirten Sarkozy, Eylül ayındaki G20 zirvesini işaret ederek, "Buluşma yeri Pittsburgh" dedi. Dünyanın önde gelen 20 ekonomisi ve G8 ülkeleri, Eylül ayında ABD'nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh şehrinde bir araya gelecek. Toplantının ana gündem maddesi ise uluslararası finans piyasalarına yönelik reformlar olacak.
ABD yıllardır İran'a karşı ambargo uyguluyor. Ancak Avrupalı müttefiklerinin yaptırımlar konusunda pek istekli olmadığı ve diplomatik çabaların devamından yana olduğu biliniyor. Bugünkü görüşmelerin ardından İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya ve ABD'li liderlerin yaptığı ortak açıklamada, İran'ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı ile tam işbirliği yaparak nükleer programına ilişkin şüpheleri ortadan kaldırması çağrısında bulunuldu. G8 liderleri ayrıca, İran'daki mevcut rejimin hükümet karşıtı protestoculara uyguladığı şiddeti ve gazetecilerin haksız yere tutuklanmalarını da eleştirdi.

Ortak açıklamada ayrıca, Ahmedinecad'ın Yahudi Soykırımı'nı yalanlamasına da tepki gösterilerek, İran Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamaları kınandı.
BİZE ULAŞIN