Cinayete İslam âleminde öfke

Mısırlı Şerbini, kendisine hakaret eden Alman'a açtığı davada bıçaklandı. Karnındaki bebeğiyle ölen Şerbini 'türban şehidi' ilan edildi

Almanya, Dresden'deki mahkeme salonunda bıçaklanarak öldürülen Mısırlı türbanlı kadının dramını konuşuyor. Gerek Mısır ve İslam dünyasında, gerek Alman kamuoyunda "İslamofobi hortladı" yorumları yapılıyor. Öldürülen kadın için İslâm dünyasında "Türban şehidi" sıfatı kullanılıyor. Olayın kökeni bir yıl önceye dayanıyor. 3 yaşında bir erkek çocuğu annesi olan eczacı Merve El Şerbini (32), geçen yıl oğlunu parka götürdü. Parkta bulunan 28 yaşındaki Rus kökenli Alman Alex W., Şerbini'nin türbanlı olduğunu görünce "Yobaz fahişe, terörist" diye hakaret etti. Şerbini bunun üzerine suç duyurusunda bulundu ve Alex W. 780 euro para cezasına çarptırıldı. Ancak başsavcılık cezayı az bularak davayı temyiz etti. 1 Temmuz'da görülen karar duruşmasına davacı Şerbini, kocası Elvi Ali Okaz, 3 yaşındaki oğulları ve davalı Alex W. katıldı. Bir anda ayağa fırlayan Alex W., bıçakla 3 aylık hamile Şerbini'ye saldırdı. 18 bıçak darbesine maruz kalan Şerbini ve karnındaki bebeği olay yerinde can verdi.

MISIR'DA BÜYÜK TEPKİ

Mahkeme salonunda bulunmayan Alman polisi, salona girdi ve karısını saldırganın elinden kurtarmaya çalışan kocayı saldırgan sanıp ateş etti. Göğsünden vurulan Okaz ağır yaralandı. Tüm bunlar çiftin 3 yaşındaki oğullarının gözü önünde meydana geldi. Merve el Şerbini'nin cenazesi önce Mısır'ın başkenti Kahire'ye, buradan da memleketi İskenderiye'ye götürüldü. Şerbini, pazartesi günü bini aşkın kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Mısır'da öfke ise dinmedi. Salı günü Kahire'deki Alman Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenlenirken, Alman mallarını boykot çağrıları yapıldı, hatta misilleme tehditleri yağdırıldı.

BERLİN GEÇ TEPKİ VERDİ

Alman hükümeti ise başlangıçta olayın kapsamı ile ilgili yeterli bilgi bulunmadığı için tepki verilmediği savunmasını yaptı. Hükümet Sözcü Yardımcısı Thomas Steg dün yaptığı açıklamada, cinayeti 'tiksindirici bir olay' diye nitelendirdi ve Almanya'da İslam karşıtlığı ya da yabancı düşmanlığına yer olmadığını vurguladı. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in G-8 zirvesinde bir araya gelip konuyu görüşecekleri belirtildi.

BİZE ULAŞIN