Sincan'da cuma namazı gerginliği

Uygur Özerk Bölgesi'nde yükselen tansiyonu gerekçe gösteren Çin hükümeti camilerin önüne yüzlerce polis yığdı. Ölü sayısı 184'e yükseldi

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de, günlerdir süren kanlı çatışmaların ardından bu kez de cuma namazı gerginliği yaşandı. Urumçi'deki birçok caminin kapısını kilitleyen Çin hükümeti, camilerin önüne de yüzlerce polis yığarak girişleri kapattı. Urumçi'nin Er Dao Qiao bölgesindeki Ak Cami önünde, cuma namazını kıldıktan sonra toplanan yüzlerce kişi ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polis, bazı kişileri tutukladı.

GÖÇ BAŞLADI
Çinli yetkililer, Urumçi'de "tansiyonun yükselmemesi" gerekçesiyle camilerin açılmaması emrini vermişti. Yasağa rağmen kentteki bazı camiler cuma namazı için açıldı ve Müslümanlar, yasağa uymamayı tercih etti. Caminin önünde bekleyen ve ismini vermek istemeyen Uygurlu polis memuru ise, "Çok fazla kişi toplandı, yeni olayların olmaması için camiyi açmaya karar verdik, herhangi bir olumsuzluk istemiyoruz" dedi. Urumçi'de yaşayan binlerce kişi kenti terk ediyor. AFP ajansına göre, yaklaşık 10 bin kişi otobüsler ve trenlerle kentten uzaklaştı. Otobüs şirketleri ise kaçmak isteyenlerden normal bilet fiyatlarının 5 kat fazlasını alıyor.

"137'Sİ ÇİNLİ" İDDİASI
Çinli yetkililer, özerk bölgenin ikinci önemli kenti Kaşgar'daki yabancı gazetecilerin kenti terk etmelerini istedi. Kaşgar Belediyesi yetkilisi Çen Li, "bütün yabancı gazetecilerin kendi güvenlikleri için kenti terk etmeleri gerektiğini" belirtti. Uygurların çoğunlukta bulunduğu Kaşgar, bir süre önce karışıklıklara sahne olmuş, Çinli yetkililer yabancı gazetecileri kaldıkları otellere geri götürmüştü. Öte yandan Çin Haber Ajansı Sincan'daki olaylarda ölenlerin sayısının, 156'dan 184'e çıktığını duyurdu. Ajans'ın haberinde ölenlerin 137'sinin Çinli olduğu da ileri sürüldü. ABD'de sürgünde yaşayan Rabia Kader, "Ölü sayısı binin üzerinde. Kimileri 3 bin rakamını telaffuz ediyor" dedi.

BİZE ULAŞIN