Cenazelere defin izni verilmiyor

Çin, katlettiği çoğu Doğu Türkistanlı'nın cenazesini ailelerine hâlâ vermedi. Cenazesi verilenlerin ise defnedilmesine izin yok. Cenazeler ancak gece gömülüyor. ABD ve Almanya'daki Türkistanlılar, "BM nerede" sloganları attı

Çin'in 1949'da denetimine geçirdiği Doğu Türkistan'daki (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Uygur Türklerinin trajedisi ölümle dahi son bulmuyor. 5 Temmuz'da Çin asker ve polisinin saladırılarına maruz kalan ve başlarına kurşun sıkılarak sokak ortasında katledilen yüzlerce Doğu Türkistanlı'nın yakınları cenazelerini defnedemiyor. Türkiye başta olmak üzere ABD'nin New York kenti ve başkenti Washington ile Almanya'nın başkenti Berlin'de yürüyen binlerce Doğu Türkistanlı, hem katliamı hem de katliamdan sonra Pekin yönetiminin ölülerine reva gördüğü insanlık dışı muameleyi protesto etti.

GERÇEK RAKAM ÜÇ BİN

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Birliği Genel Başkanı Abdulmecit Avşar, bölgeden kendilerine ulaşan haberlere göre olaylarda ölen binden fazla Türk'ün cenazelerinin yakınlarına verilmediğini belirtti. Verilen cenazelerin ise ancak geceleyin gizlice gömülebildiğini dile getirdi. Yurtdışındaki Türkistanlıların eylemleri ise sürüyor. ABD'nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler binası önünde toplanan Türkler, Sincan bölgesindeki olayları 'Terörist Çin', 'Uygur Türkleri adalet istiyor', 'BM uyuma' sloganlarıyla protesto etti. Bazı Amerikalıların da destek verdiği gösteri iki saat sürdü. Berlin'deki gösterilerde de Çin'in Türklere zulmü ve dünyanın sessizliği atılan kınandı. Bu arada Dünya Uygur Kongresi lideri Rabia Kader, Washington'da düzenlediği toplantısında ölü sayısının üç bini bulduğunu ve 5 bin kişinin de tutuklandığını söyledi. Çin resmi kaynakları ise ölü sayısını 184 olarak açıkladı.

BİZE ULAŞIN