Srebrenitsa'da 8 bin kurban anıldı

Bosna'daki katliamın 14'üncü yıl dönümünde, kurbanlar göz yaşlarıyla anıldı. Avrupa Parlamentosu'nun kararı uyarınca bu yıl ilk kez Avrupa ülkelerinde de anma törenleri düzenlendi

Bosnalı Müslümanlar, dün 1999'da Srebrenitsa'da Bosnalı Sırplar tarafından katledilen binlerce kişiyi göz yaşlarıyla andı. Avrupa'da 2. Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşen en büyük trajedi olarak nitelenen katliamın kurbanlarını anmak için düzenlenen törene binlerce kişi katıldı. Tören Potocari anıt mezarlığında düzenlendi. 2003 yılından bu yana toplu mezarlardan çıkarılan 3 bin 200 kişinin gömüldüğü Potocari'de, dün de kimlikleri yeni tespit edilen 534 kişi toprağa verildi. Öte yandan Avrupa Parlamentosu'nun 11 Temmuz'u Srebrenitsa günü olarak kabul etmesi dolayısıyla dün Avrupa kentlerinde de ilk kez anma törenleri düzenlendi.

'YARGILANACAKLAR'
Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç, katliamın 14'üncü yıl dönümü için açıklama yaparak, "Suçluları yargılamak, uzlaşmanın ve kalıcı barışın temel koşuludur" dedi. Uluslararası Adalet Divanı tarafından soykırım olarak nitelenen katliamın sorumlularından Radovan Karadziç yakalanıp adalet önüne çıkarıldı. Diğer Sırp lider Ratko Mladiç ise halen kaçak.
BİZE ULAŞIN