Afganistan'da yabancı güçlere ait helikopter düştü

Afganistan'da yabancı güçlere ait bir helikopterin düştüğü bildirildi.

Ülkede görev yapan NATO gücüne bağlı Britanya birliğinden yapılan açıklamada, helikopterin ülkenin güneyindeki Helmand vilayetinde düştüğü belirtildi.

Yarbay Nick Richardson, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Britanya'ya ait olmadığı bilinen helikopterin Helmand vilayetinin Sangin bölgesinde düştüğünü ve kazanın sebebiyle ilgili inceleme başlatıldığını" söyledi.

Sangin idari yetkilisi Fazlul Hak ise helikopterin düşmeden önce alev aldığını gördüğünü belirtti.

ISAF: "ÖLÜ SAYISI 6'YA YÜKSELDİ"
Afganistan'ın Helmand vilayetinde düşen helikopterde ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.NATO öncülüğündeki Afganistan Uluslararası Güvenlik Destek Gücünden (ISAF) yapılan açıklamada, güneydeki vilayetin Sangin bölgesinde bu sabah düşen helikopterde ölenlerin tamamının sivil olduğu belirtildi.

Ölenlerin helikopterde bulunan kişiler olduğu, yerde de bir Afganın yaralandığı bildirildi.Ölenlerin milliyetlerinin henüz bilinmediği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Sözcü, yaptığı ilk açıklamada, helikopter kazasının ülkenin güneyindeki Helmand vilayetindeki Sangin bölgesinde meydana geldiğini ve ilk belirlemelere 2 kişinin öldüğünü, 1 kişinin de yaralandığını aktarmıştı. Helikopterdekilerin yabancı güçlerle çalışan bir şirketin işçileri olduğunu belirten sözcü, "Helikopterin neden düştüğünün henüz belirlenemediğini" kaydetti.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada da helikopterin sivil olduğu, ancak hangi ülkeye ait olduğunun bilinmediği belirtildi.Yerel yetkililer, beyaz renkli sivil helikopterin havadayken alev alıp Sangin kentinin dışında düştüğünü söylemişti.

Beyaz nakliye helikopterleri Afganistan'da, BM ve ABD Büyükelçiliği gibi kurumlar tarafından kullanılıyor, ancak İngiltere, ABD ve BM helikopterin kendilerine ait olmadığını açıkladı.

MOLDOVA, AFGANİSTAN'DA BİR HELİKOPTERİNİN DÜŞTÜĞÜNÜ, 6 UKRAYNALININ ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI
Moldova, bir havacılık şirketine ait Sovyet yapımı Mi-26 tipi helikopterin Afganistan'da füzeyle düşürüldüğünü, 6 Ukraynalının öldüğünü bildirdi.

Afganistan'ın Helmand vilayetinde bugün bir helikopterin düştüğü, 6 sivilin öldüğü bildirilmişti.
Moldova'nın açıklamasında, Pectox-Air firmasına ait Mi-26 tipi nakliye helikopterinin Afganistan'daki NATO güçleri için insani yardım görevinde bulunduğu sırada vurulduğu bildirildi.

Açıklamada helikopterin nerede düştüğü belirtilmedi. Helikopterin düşmesiyle ilgili bu iki haberin aynı olaya ilişkin olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.

TALİBAN: "HELİKOPTERİ BİZ DÜŞÜRDÜK"
Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, helikopteri Taliban militanlarının vurduğunu ileri sürdü.Ahmedi, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Helikopteri biz düşürdük" dedi.

BİZE ULAŞIN