Çin medyası Erdoğan'a yüklendi

Çin'in devlet kontrolündeki gazetesi China Daily, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylar için yaptığı "soykırım" değerlendirmesini, "sorumsuzca yapılan bir açıklama" olarak niteledi.

Erdoğan, 10 Temmuz'da yaptığı bir açıklamada, "Şu anda Çin'deki bu olay adeta bir soykırımdır. Bunu daha farklı bir şekilde yorumlamanın bir anlamı yok" ifadelerini kullanmıştı. Başbakan Erdoğan'ın sözleri için bugün "asılsız" yorumunu yapan Çinli gazete, "Gerçekleri çarpıtma" başlıklı editöryal yazıda, ölen 184 kişiden 137'sinin Han Çinlisi olduğunu iddia etti.

Uygurlu "ayrılıkçıların" ülke dışındaki güçler tarafından kışkırtıldığını ve Sincan'ın Çin'den koparılmak istendiğini bildiren China Daily, Başbakan Erdoğan'dan sözlerini geri almasını istedi.

Çin'deki Uygurların geçtiğimiz 30 yıl boyunca yapılan ekonomik reformlar ve "şansları" sayesinde ülke geneline yayıldığını aktaran gazete, "Erdoğan, Çin'i, Uygurları asimile etmekle nasıl suçlayabilir?" sorusunu yöneltti.

Başbakan Erdoğan'ı, Çin'in içişlerine karışmakla suçlayan China Daily, "Erdoğan'ın açıklamaları, gelecekte barış içinde yaşamak isteyen Han Çinlileri ve Uygular için gereken en son şey" yorumunu yaptı.

Erdoğan, "'Vahşet' ifadesini Türkiye'de kullandım. Arkasındayım. Çünkü yüzlerce insanın öldürüldüğü ve bini aşkın insanın yaralı olduğu bir olayı, adeta bir soykırımı herhalde başka bir kelime ifade etmez" demişti.

Amerikan Kongresi'nden Dana Rohrabacher ve Bill Delahunt da, Çin hükümetine soykırım suçlamasında bulunmuştu.

ÇİN DIŞİŞLERİ: "ERDOĞAN'IN SÖZLERİ MANTIĞA AYKIRI"
Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslüman Uygurlara karşı yapılanın "adeta soykırım" olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüzü Qin Gang, "bu sözlerin, akla ve mantığa uymadığını" savundu.

Başkent Pekin'de bugün bir basın toplantısı düzenleyen Qin, Sincan'daki gösterilerde ölenlerin çoğunun Han Çinlileri olduğunu iddia etti. Qin, "Bu, hangi ülkede soykırım olarak nitelendirilebilir?" diye sordu.

Çin'in devlet kontrolündeki gazetesi China Daily de, Erdoğan'ın değerlendirmeleri hakkında, "asılsız" ve "sorumsuzca" nitelendirmesini yapmıştı. Erdoğan, 10 Temmuz'daki bir konuşmasında, "'Vahşet' ifadesini Türkiye'de kullandım. Arkasındayım. Çünkü yüzlerce insanın öldürüldüğü ve bini aşkın insanın yaralı olduğu bir olayı, adeta bir soykırımı herhalde başka bir kelime ifade etmez" demişti.

Çin yetkilileri, 5 Temmuz'da başlayan çatışmalarda çoğu Han Çinlilerinden olmak üzere en az 184 kişinin öldüğünü, 1680 kişinin de yaralandığını duyurdu. Bağımsız kaynaklar ise 800'den fazla Uygurlunun öldüğünü bildiriyor.


BİZE ULAŞIN