Çin polisi 2 Uygur'u ateş açarak öldürdü

Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de katliamları protesto eden halk yeniden sokağa çıktı. Polis iki göstericiyi öldürdü. Açılan ateşte 3 Uygur da yaralandı

Doğu Türkistan'da halk yeniden sokağa çıktı. Çin'in Sincan Uygur Özerk bölgesindeki (Doğu Türkistan) gösteride polis 2 Uygur'u vurarak öldürdü. Olaylar sırasında 3 Uygur da yaralandı. Devlet radyosunun haberinde, polisin dün olayların yeniden alevlendiği bölgenin başkenti Urumçi'de kendilerine sığınan bir Uygur'a saldıran göstericilerden 2 kişiyi öldürdüğü duyuruldu. Ölen iki göstericinin polise saldırıda bulunduğu idida edildi. Çin'e yönelik tepkiler de devam ediyor.

SORUMLULAR GÖREVDEN ALINACAK

Son olarak İran, Pekin'i kınadı. Çin medyası da olaylarda yaralananların sayısını dün bin 680 olarak açıkladı. Çin yönetimi de daha önce 184 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Yaşanan olayların ardından Çin yönetimi, protestolara müdahale etmekte başarısız olan güvenlik güçlerinin görevden alınacağını açıkladı. "Halkın Günlüğü" gazetesinde çıkan haberde, Urumçi'de özel girişimcilere ait dükkanların yüzde 80'inin yeniden açıldığı, banka şubelerinin yüzde 92'sinin hizmet verdiği ve otobüslerin yüzde 95'inin sefere çıktığı belirtilmişti.
BİZE ULAŞIN