''Amacımız birleşik, bağımsız bir Kıbrıs yaratmak''

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, ''amaçlarının, birleşik, bağımsız ve toprak bütünlüğü güvence altında olan bir Kıbrıs yaratmak olduğunu'' söyledi.

Rum radyosunun haberine göre, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bugünkü görüşmenin ardından Rum başkanlık sarayına dönüşünde açıklama yapan Hristofyas, ''halkın, iki toplumlu ve iki kesimli federasyondan, insan haklarından ve özgürlüklerden istifade etmesinin güvence altına alınmasını hedeflediklerini'' kaydetti.

Hristofyas, ''Amacımız birleşik, bağımsız ve toprak bütünlüğü güvence altında olan bir Kıbrıs yaratmak'' dedi.

Talat ile yapacağı bir sonraki görüşmede ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' başlığı altında ''vatandaşlık'', ''göçmenler'' ve ''yabancı uyruklular'' konusunu görüşeceklerini belirten Hristofyas, bugünkü görüşmede güvenlik konusunu tartıştıklarını, iki tarafın konuyla ilgili görüşlerinin ortaya konulduğunu ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın, ''Bağımsız Genç Kıbrıslılar'' adlı örgütün bugün kendisine verdiği ve Hristofyas'a armağan etmesini istedikleri zeytin dallarından oluşan ve üzerinde Türkçe, İngilizce ve Rumca ''Barış'' yazan buketi Hristofyas'a armağan etmesiyle ilgili olarak da Rum lideri, gençlere bu armağanlarından ötürü teşekkürlerini sundu ve ''Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için vermiş oldukları mücadeleden'' dolayı gençleri tebrik etti.

Hristofyas, bugünkü görüşmede Cumhurbaşkanı Talat'a, ''her iki tarafın da aynı şeyi, yani bu çocuklarla birlikte ortak mücadele verdiklerini hissetmesini ümit ettiğini'' söylediğini de aktardı.

BİZE ULAŞIN