''Türkiye'ye çok müteşekkiriz''

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Türkiye'nin Çin'in Sincan bölgesinde meydana gelen olaylara ilişkin benimsediği tutumdan çok memnun olduklarını belirterek, bunun için Türkiye'ye teşekkür etti.

Washington'da Ulusal Basın Kulübü'nde basın toplantısı düzenleyen Kadir, Çin'in, ekonomik gücünü kullanarak, dünya ülkelerinin Sincan bölgesinde meydana gelen olaylara tepki göstermesini engellemeye çalıştığını savundu.

Rabia Kadir, bu çerçevede birçok ülkenin olaylar karşısında sessiz ve kayıtsız kaldığını vurgulayarak, ABD'nin Çin'e karşı sesini yükseltmesini istedi.

Kadir, Türkiye'nin tutumunu değerlendirmesinin istenmesi üzerine, Türkiye'nin adaletin ve doğrunun yanında durmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, ''Türkiye'ye verdiği destekten dolayı çok müteşekkiriz'' diye konuştu.

Türk vizesi için başvuruda bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Sincan bölgesinde durumun ciddi olduğunu ve buna ilişkin Washington'da çalışmalarının halen sürdüğünü, vize için henüz başvurmadığını söyleyen Rabia Kadir, ''İnşallah yakında'' dedi.

Kadir, toplam Uygur can kaybının sorulması üzerine, olaylarda toplam bine yakın Uygurun yaşamını yitirmiş olabileceğini, ancak bölgeyle sağlıklı haberleşme olmadığı için bu rakamı teyit edemeyeceklerini kaydetti.

Rabia Kadir, Çin basınının olayları çarpıttığını belirterek, dünya medyasının buna itibar etmemesini istedi, olaylara ilişkin bağımsız ve uluslararası bir araştırma başlatılması çağrısında bulundu.
BİZE ULAŞIN