İspanya'daki orman yangını sürüyor

İspanya'nın Katalonya bölgesinin güneyindeki Horta-de-Sant-Joan'da önceki gün başlayan ve dün 4 itfaiyecinin ölümüne neden olan yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Savunma Bakanı Carme Chacon yaptığı açıklamada, rüzgarın şiddetini artırmasından önce 500 kadar asker ve itfaiyecinin yangını söndürmek için zamana karşı yarıştığını belirtti.

Katalonya bölgesel hükümeti de Pazartesi Tarragone kenti yakınlarındaki Els Port milli parkında çıkan yangının, 800 hektardan fazla orman ve tarım alanını etkilediğini bildirdi.

Yangının söndürülmesi için her türlü lojistik desteği sağlayan merkezi Madrid hükümeti de Savunma Bakanı Chacon ile Çevre Bakanı Elena Espinosa'yı bölgeye gönderdi.

Yetkililer, İspanya'nın kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinin güneyindeki orman yangınını kontrol altına almaya çalıyan itfaiyecilerden 4'ünün öldüğünü, 2'sinin ağır yaralandığını açıklamışlardı.

Katalonya hükümetinin sözcüsü, önceki gün Els Port milli parkında çıkan yangının Horta de Sant Joan bölgesine yaklaştığını belirterek, bu bölgede alevlerle mücadele eden itfaiyecilerin aniden yön değiştiren şiddetli rüzgarın kurbanı olduklarını kaydetmişti.

Ülkenin özellikle orta kesimlerinde 35 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklar ve doğudan esen şiddetli rüzgarların etkisi altında bulunan İspanya'nın Katalonya ve güneydeki Almeria bölgelerinde son haftalarda çıkan yangınlarda 10 bin hektardan fazla ormanlık ve tarım alanı kül oldu.

BİZE ULAŞIN